Imieniny: Dawida, Tomasza, Dominika

Wydarzenia: Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Wspomnienia

W związku ze zbliżającym się wspomnieniem liturgicznym bł. Jana Pawła II oraz jego bliską kanonizacją, wczoraj Mszę świętą dla Polonii w Tokio odprawił nuncjusz apostolski w Japonii abp. Joseph Chennoth. Podczas tzw. "Niedzieli z bł. Janem Pawłem II" w kościele św. Ignacego w Tokio watykański dyplomata podzielił się swoimi wspomnieniami z dwóch podróży apostolskich papieża-Polaka do Indii.

 

Wiara jest łaską Bożą. Dzięki łasce wiary i udzielonej nam za jej pośrednictwem mocy Bożej jesteśmy jako ludzie zdolni do rzeczy z pozoru niemożliwych. Jesteśmy stale zadłużeni w stosunku do Pana Boga, bo nie możemy spłacić Mu łask, którymi nas obdarza. W pierwszym czytaniu Bóg mówi nam o cierpliwości i wierze, którą musimy się odznaczać w znoszeniu cierpień i przeciwności w życiu, a w drugim św. Paweł nawołuje, żebyśmy się nie wstydzili świadectwa naszego Boga – powiedział w homilii abp Chennoth nawiązując do wczorajszej liturgii słowa. – Wszystkie to o czym mówią dzisiejsze czytania wypełniło się w życiu błogosławionego Jana Pawła II – dodał.

Watykański dyplomata wyraził radość z planowanej na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacji papieża-Polaka. – Do dziś pamiętamy wypowiedziane przez niego na początku pontyfikatu w 1978 roku słowa: "Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Chciałbym tutaj dodać, abyśmy nie bali się radować, abyśmy wzięli życie w swoje ręce i cieszyli się radością, którą daje nam Bóg. Nie bójmy się wierzyć i mieć nadzieję. Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej wiary i odwagi. Był oddany głoszeniu Ewangelii ludziom na całym świecie – mówił kaznodzieja.

Abp Chennoth podzielił się też osobistymi wspomnieniami ze spotkań z Ojciec Świętym. – Miałem okazję widzieć gorliwość, z którą głosił Ewangelię ludziom w Indiach. Chciałbym, abyśmy w tym Roku Wiary wzorując się na Janie Pawle II pogłębili swoją wiarę w ten sposób, abyśmy mogli stać się świadomymi głosicielami nauki Chrystusa. Rok Wiary jest okazją abyśmy poczuli, że możemy się odwdzięczyć za udzielony nam sakrament chrztu świętego. Głośmy naszą wiarę i radujmy się ze skarbu, który mamy w sercach. Naśladujmy bł. Jana Pawła II, bł. Matkę Teresą albo wybranego przez siebie świętego i przekazujmy naukę Bożą innym – zaapelował hierarcha.

Wraz z nuncjuszem apostolskim i jego sekretarzem Eucharystię koncelebrował duszpasterz japońskiej Polonii o. Paweł Janociński OP. Jako wyraz wzorowanego na przykładzie bł. Jana Pawła II całkowitego oddania się Matce Bożej z darami chleba i wina polsko-japońskie dzieci przyniosły do ołtarza świecę oraz różaniec.

Na polską Mszę świętą – nazwaną tym razem „Niedzielą z bł. Janem Pawłem II” – przybyli do kościoła św. Ignacego w Tokio nie tylko Polacy, ale również Japończycy i wierni z innych krajów. Ambasadę RP w Japonii reprezentowali ambasador Cyryl Kozaczewski z rodziną, konsul Dominika Jakimowicz oraz pracownicy.

Polacy podziękowali abp. Chennothowi za przybycie, dając mu w prezencie kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej i zrobioną przez dzieci laurkę z Janem Pawłem II. Nuncjusz apostolski przyznał, że Matka Boża Częstochowska jest mu dobrze znana, gdyż spędził kiedyś tydzień czasu w klasztorze na Jasnej Górze.

Abp Joseph Chennoth towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego dwóch podróży do Indii (w 1986 i 1999 roku). Uczył wówczas papieża języka malajam, którym posługuje się licząca około 30 mln ludność stanu Kerala w południowo zachodnich Indiach. Żyje tam grupa najstarszych chrześcijan na świecie.

Hierarcha wspominał przede wszystkim wzruszające odwiedziny Ojca Świętego na grobie św. Tomasza Apostoła, który przybył do Indii w 52 roku i ok. 20 lat później zginął śmiercią męczeńską w regionie Kerala. Arcybiskup wspominał także, że podczas wizyt w różnych częściach Indii Jan Paweł II pozdrawiał wiernych nie tylko w języku malajam, ale również po tamilsku i w języku hindi. A dzięki współpracy z papieżem-Polakiem abp Chennoth mówi trochę po polsku.

Źródło:
;