Imieniny: Jana, ?anety, Maksyma

Wydarzenia:

Wspomnienia

"Relikwie bł. Jana Pawła II uczą nas wiary"

 fot. Piotr Tumidajski

Na wiarę jako na najważniejszą rzecz, jakiej uczą nas relikwie bł. Jana Pawła II wskazał abp Stanisław Gądecki w Kościanie podczas uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do kaplicy pw. św. Karola Boromeusza, patrona z chrztu Karola Wojtyły.

 

Metropolita poznański przewodniczył 24 października uroczystej Mszy św. w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza w Kościanie, podczas której dokonał wprowadzenia relikwii błogosławionego papieża do tej świątyni.

W wygłoszonej homilii abp Gądecki podkreślił, że „najważniejszą nauką, jakiej udzielają nam relikwie bł. Jana Pawła II, te znikome cząstki człowieka, który żył w sposób heroiczny, jest wiara”. Zaznaczył jednocześnie, że aby przyjąć tą naukę potrzeba nam pokornej postawy modlitwy i wniknięcia w życie i działalność tego wielkiego papieża.

Arcybiskup przypomniał też, że bł. Jan Paweł II przekazał nam m.in. Katechizm Kościoła Katolickiego, który nazwał busolą dla katolików. „Gdy wspólny język wiary zdawał się zacierać, w tym właśnie Katechizmie dał wykład katolickiej doktryny i zachęcił do wyznawania wiary w życiu publicznym” – zaznaczył kaznodzieja.

Abp Gądecki zauważył również, że „ten znakomity syn narodu polskiego” swoim „świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej pełnym ludzkiej wrażliwości” pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, „byśmy nie lękali się prawdy”.

Natomiast kościańskich parafian arcybiskup zachęcił do modlitwy przy relikwiach bł. Jana Pawła II, a jednocześnie do zastanowienia się nad naszą wiarą. „Prośmy bł. Jana Pawła II, aby pomógł nam w naszym życiu dobrze, zbawiennie wykorzystać dany nam czas” – przekonywał abp Gądecki dodając, że problemem dzisiejszego człowieka jest przede wszystkim to, że traci czas na rzeczy niepotrzebne mu do zbawienia.

Relikwie krwi bł. Jana Pawła II, które zostały wprowadzone do kaplicy w parafii pw. św. Boromeusza w Kościanie archidiecezja poznańska otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza podczas archidiecezjalnej pielgrzymki dziękczynnej za beatyfikację papieża Polaka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, która odbyła się we wrześniu br.

Uroczystość wprowadzenia relikwii poprzedziły tygodniowe Misje Święte odbywające się w tej młodej wspólnocie parafialnej, którą oficjalnie powołał do istnienia metropolita poznański 1 stycznia 2010 r. mianując jej proboszczem ks. Pawła Pospiesznego. Została ona wydzielona z kościańskiej parafii pw. NMP Wniebowziętej.

Wcześniej, w marcu 2007 r., na os. Konstytucji 3 Maja w Kościanie, gdzie obecnie stoi kaplica, ustawiono krzyż misyjny, który poświęcił abp Stanisław Gądecki. Pierwsza Msza św. została odprawiona w tym miejscu w uroczystość NMP Królowej Polski, 3 maja 2007 r., a do 2009 r. odbywały się tam nabożeństwa majowe, czerwcowe i różańcowe w październiku.

Natomiast 24 grudnia 2009 r. w kaplicy domu parafialnego tej parafii odprawiono pierwszą Pasterkę. Obecnie w tej kościańskiej parafii budowany jest kościół pw. bł. Jana Pawła II.

Źródło:
;