Imieniny: Teofilii, Godzisława, Cezarego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Wspomnienia

"Wieczór Jana Pawła II"

 fot. Piotr Tumidajski

W pierwszą sobotę marca, w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, o godz. 21.00 odbędzie się modlitewne i formacyjne spotkanie pod nazwą „Wieczór Jana Pawła II”. Program obejmuje udział we Mszy św. sprawowanej o godzinie 20.00.

Ta forma comiesięcznych spotkań z myślą Jana Pawła II rozwija się od dnia 2 kwietnia 2005 roku, gdy w pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 21.37, u progu Niedzieli Miłosierdzia, Bóg zakończył ziemską pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wieczory pierwszej soboty miesiąca stanowią czas spotkania i rozmowy, refleksji i modlitwy, pojednania i umacniania więzi między ludźmi. Uczestniczy w nich regularnie ok. 200 osób.

Wieczór może być przeżywany jako:

  • Wydarzenie parafialne gromadzące w szczególności grupy modlitewne i apostolskie posługujące we wspólnocie. To godzina jedności wypełniona refleksją i modlitwą;
  • Spotkanie rodzinne, w którym jest miejsce na modlitwę i śpiew, lekturę wybranych tekstów i rozmowę, podanie ręki i przeproszenie za winy;
  • Kontynuacja rozmów o sprawach, którymi żył Jan Paweł II. W dniach Jego śmierci i pogrzebu taką rozmowę prowadzili wierzący i niewierzący, przedstawiciele różnych wyznań i religii, reprezentanci odmiennych opcji politycznych. Także i dziś „Wieczór Jana Pawła II” może być czasem zbliżenia i dialogu w wymiarze społecznym.

Każdy „Wieczór” składa się z dwóch części:

  • W pierwszej spotykamy się z Janem Pawłem II jako Nauczycielem prawdy. Rozważamy Jego nauczanie, podejmujemy modlitwę i refleksję w oparciu o zaproponowane teksty. Ich tematyka jest dostosowana do programu duszpasterskiego Episkopatu Polski.
  • W drugiej uczymy się od Jana Pawła II, niestrudzonego Apostoła pojednania, pokoju i komunii wśród ludzi, w rodzinach i pomiędzy narodami, jak być człowiekiem pokoju i komunii. Dlatego wieczór pierwszej soboty miesiąca jest jednym ze sposobów przypominania i wcielania w życie słów Jana Pawła II:
    „Czynić Kościół domem i szkołą komunii: oto wielkie wyzwanie, jakie czeka nas w rozpoczynającym się tysiącleciu, jeśli chcemy pozostać wierni Bożemu zamysłowi, a jednocześnie odpowiedzieć na najgłębsze oczekiwania świata”.
    (List Novo millennio ineunte, 43).


Zachęcamy do rozważania papieskich tekstów, wysłuchania jego słowa, a w miarę możliwości także wzięcia udziału w Wieczorze w swojej parafii lub w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (sobota, godz. 20.00 - Eucharystia; 21.00 - Wieczór Jana Pawła II). Więcej informacji na temat wieczorów, materiały formacyjne, a także krótki film z przemówieniami Papieża o cierpieniu, z propozycją modlitwy i obrazami do kontemplacji znajdą Państwo na stronie www.adoremus.pl

;