Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

Św. Jan Paweł II patronem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Św. Jan Paweł II został patronem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Stosowny dekret podpisał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a jego treść odczytano podczas Mszy św. 12 września w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie.

 

Pracownicy i wolontariusze szczecińskiej Caritas świętowali jubileusz 25 lat od odrodzenia tej najbardziej rozpoznawalnej w Polsce instytucji charytatywnej.

"Od 25 lat i w Szczecinie i na ziemi szczecińskiej dzieło jest nie tylko kontynuowane, ale instytucje są na nowo organizowane" – podkreślił w homilii abp Dzięga. Przypomniał, że po II wojnie światowej w Polsce zlikwidowano szpitale, sierocińce, domy opieki, szkoły i wiele innych placówek prowadzonych przez Caritas. "Tworzymy je od nowa i to się wciąż rozwija, udoskonala. Dołączają nowi ludzie, ludzie nowych czasów. Niech to dzieło żyje, rozkwita i owocuje" – zachęcił.

Po liturgii w Filharmonii Szczecińskiej odbyła się jubileuszowa gala „Pomaganie uszczęśliwia” i koncert. Po raz pierwszy przyznano też statuetki dla najbardziej zasłużonych dla Caritas. Wyróżnienie otrzymała s. Miriam, pomysłodawczyni wypraw lekarskich z Pomorza Zachodniego na Haiti. Misje wolontariackie miały pomóc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi.

Drugim wyróżnionym został ks. Tomasz Kancelarczyk, organizator największego w Polsce Marszu dla Życia, który co roku przechodzi ulicami miasta, obrońca nienarodzonych i wychowawca młodzieży.

Trzecia statuetka przypadła gminie Miasto Szczecin za systematyczną współpracę z archidiecezjalną Caritas. Medal św. Elżbiety od zespołu Caritas w Berlinie otrzymała Tamara Jędruszek ze Szczecina.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych oddziałów Caritas w Polsce, wspierając je w wykonywaniu ich zadań.

Ponadto Caritas Polska pełni rolę reprezentacyjną (występując w imieniu Caritas w Polsce na szczeblu krajowym i międzynarodowym), formacyjno-informacyjną (prowadząc szkolenia, sympozja, rozpoznając obszary i skalę ubóstwa w Polsce), operacyjną (inicjując ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i zagranicy, organizując transporty humanitarne, udzielając pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom).

;