Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Wspomnienia

„Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”

„Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy” – to hasło XI Dnia Papieskiego, którego obchody zaplanowano w całym kraju na 9 października br. Jego głównym motywem będzie podziękowanie Bogu za beatyfikację papieża-Polaka oraz modlitwa o jego kanonizację. Organizatorem obchodów jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierająca edukację młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechniająca nauczanie bł. Jana Pawła II.

 

"Celem tegorocznego Dnia Papieskiego jest rozbudzenie ducha modlitwy, co będzie wypełnianiem duchowego testamentu Papieża Polaka. Po raz pierwszy będziemy mogli modlić się za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Tak jak kiedyś on sam uczył się modlitwy od wybitnych świętych Kościoła, męczenników, doktorów i mistyków, tak teraz sam dołączy do ich grona, jako Nauczyciel i Świadek dla następnych pokoleń wierzących. Będzie także wstawiał się za nami Ten, którego postrzegamy jako wielkie zwycięstwo Boga w dziejach świata" - wyjaśnia ks. Dariusz Kowalczyk z Zarządu Fundacji "DNT".

Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w Jego intencji. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą ten dzień odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są Msze św., podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami. Wieczorem o określonej godzinie we wszystkich diecezjach w kraju odbywają się uroczyste Apele modlitewne w łączności z Ojcem Świętym.

Fundacja "DNT" przygotowała konspekty lekcji religii o Dniu Papieskim oraz materiały pomocnicze m.in. autorstwa Pawła Zuchniewicza, autora książki "Papież z Polski. Nasz święty". Można je pobrać ze strony www.dzielo.pl

W ramach Dnia Papieskiego podkreśla się także wymiar intelektualny wydarzenia. W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o jego pontyfikacie.

Jak co roku w ramach Dnia Papieskiego zostaną także wręczone nagrody "Totus", przyznawane dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.

Obchodom tradycyjnie towarzyszyć będzie przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Co roku bierze w niej udział blisko 100 tys. wolontariuszy. Podczas X Dnia Papieskiego udało się zebrać ponad 7 mln 126 tys. zł, w tym sama zbiórka publiczna przyniosła 974 tys. zł.

Fundacja "DNT" posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki temu po raz kolejny w najbliższym czasie ruszy kampania zachęcająca do przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października).

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powstała w 2000 r. Jej celem jest upamiętnianie pontyfikatu Jana Pawła II przez upowszechnianie nauczania papieża oraz wspieranie edukacji młodzieży z małych miast i wsi.

Źródło:
;