Imieniny: Teofilii, Godzisława, Cezarego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Wspomnienia

„Mobilne Muzeum Jana Pawła II” w Bydgoszczy

Osobiste pamiątki, zdjęcia oraz filmy można oglądać w „Mobilnym Muzeum Jana Pawła II”, które gości w Bydgoszczy. To projekt stworzony przez krakowskie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, mający na celu promowanie myśli i nauczania błogosławionego papieża.

 

Organizatorem wizyty muzeum jest Sanktuarium Królowej Męczenników „Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku” oraz Fundacja „Wiatrak”.

Muzeum mieści się w 18-metrowym pojeździe o wysokości czterech metrów i powierzchni wystawienniczej 62 m2. – Każda rzecz, która się tutaj znajduje jest na swój sposób cenna i wyjątkowa. W dzieciach i młodzieży duże zainteresowanie wzbudza gablota sportowa. Z kolei w osobach starszych wiele emocji wywołuje gablota z osobistymi pamiątkami po Janie Pawle II. To różaniec, na którym się modlił, brewiarz w języku łacińskim, pióro z czasów kardynalskich – mówi Barbara Gajda z muzeum.

Ważną częścią ekspozycji są prezentacje multimedialne, które dotyczą trzech etapów życia Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II. Pierwsza ściana prezentuje czasy Wadowic, kolejna wydarzenia z Krakowa, trzecia z Rzymu.

Muzeum stanęło najpierw przed Zespołem Szkół Katolickich – Pomnikiem Jana Pawła II. W tym miejscu będzie można je odwiedzać do 2 grudnia. – Sądzę, że taka forma multimedialnego przekazu na pewno ciekawi młodych ludzi. Wyjątkowe jest to, że muzeum przyjeżdża do nas. Ono działa nie tylko na intelekt, ale i na wyobraźnię, uczucia, emocje. Młody człowiek w ten sposób ma możliwość głębszego spotkania się z osobą, ideą, według której żył Jan Paweł II – powiedział dyrektor szkoły, ks. dr Waldemar Różycki.

Pamiątki zostały przekazane przez: kardynała Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Odwiedziny muzeum są również okazją do wsparcia modlitewnego i finansowego, które jest niezbędne w trakcie budowy Centrum Jana Pawła II. Powstaje ono w pobliżu sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Muzeum będzie można odwiedzić również w sobotę przed Galerią Fordon w Bydgoszczy oraz w niedzielę przy Sanktuarium Królowej Męczenników.

Źródło:
;