Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Świat

1 września – Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

 fot. Fotolia.com

W sobotę, 1 września w Kościele Katolickim już po raz czwarty obchodzony będzie Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji 31 sierpnia i 1 września w Asyżu, mieście św. Franciszka, będzie miała miejsce ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.

 

„Jestem wdzięczny za różne inicjatywy, jakie w różnych miejscach przygotowały Kościoły partykularne, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia kościelne. Zapraszam wszystkich w sobotę do wspólnej modlitwy w intencji naszego wspólnego domu” – powiedział o Dniu Modlitw o Ochronę Stworzenia Ojciec Święty Franciszek podczas środowej audiencji generalnej, 29 sierpnia. Podkreślił, że dzień ten świętujemy „w jedności z naszymi prawosławnymi braćmi i siostrami przy wsparciu innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich”.

W tegorocznym przesłaniu na Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego Ojciec Święty Franciszek zwraca uwagę na kwestię wody, podstawowego dobra, które należy chronić i udostępnić wszystkim.

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest w Kościele Katolickim od 2015 roku. Został ustanowiony przez papieża Franciszka w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Modlitwa w Asyżu rozpocznie doroczną ogólnoświatową modlitwę i działania mające na celu ochronę Ziemi pod nazwą: Czas Stworzenia. W piątek po południu, wspólną refleksję na spotkaniu w Asyżu podejmą: bp Domenico Sorrentino, biskup Asyżu, ks. Bruno-Marie Duffé, Sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Watykanu, abp Bernard Ntahoturi, przedstawiciel arcybiskupa Canterbury i archim. Athenagoras Fasiolo, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego. W sobotę natomiast, na dziedzińcu Bazyliki św. Franciszka, swoje słowo wygłosi m.in. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i ks. Christian Krieger, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Przywódcy głównych wyznań chrześcijańskich na świecie wydadzą też wspólną Deklarację. Na zakończenie spotkania podejmą oni wraz z pielgrzymami pierwsze kroki dziesiątej edycji Pielgrzymki Asyż/Gubbio, która symbolicznie zjednoczy się z pielgrzymką do COP24, przynosząc ducha św. Franciszka na światową konferencję klimatyczną ONZ w Polsce.

Czas Stworzenia będzie obchodzony na sześciu kontynentach. W Polsce wydarzenia z nim związane organizuje  m.in. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA).

Oceń treść:
Źródło:
;