Imieniny: Bohdany, Bozydara

Wydarzenia:

Polska

konferencja prasowa fot. BP KEP

W 2018 roku przypada 1050-lecie biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. Obchody jubileuszowe odbędą się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich program zaprezentowano 14 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 

– W momencie przybycia biskupa Kościół przybiera widzialną strukturę i wnosi porządek prawny, kanoniczny w życie społeczne. To jest przełom zarówno w sensie wiary, jak i w sensie kultury, cywilizacji – podkreślił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając jubileusz 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa.

Jak mówił prof. dr hab. Tomasz Jasiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań nie był diecezją podporządkowaną Magdeburgowi, lecz bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Dwa lata po chrzcie Mieszka I, w 968 r. Polonia cepit habere episcopum – „Polska zaczęła mieć swego biskupa” (Annales Bohemici). Jako dowody na to, że Poznań był pierwszą siedzibą biskupią w Polsce prof. Jasiński podawał m.in. wzmianki w kronikach i badania archeologiczne.

Główne obchody jubileuszowe pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich odbędą się w Poznaniu od 22 do 24 czerwca 2018 r. z udziałem wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. Ich celem będzie ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i przede wszystkim konstruktywne zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną.

Z okazji roku jubileuszowego w Poznaniu obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy (13-16 września), odbędą się koncerty i wydarzenia artystyczne oraz  sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego. W maju będzie miała miejsce zaś misja Talitha kum. Jako znak wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego w 968 r. archidiecezja wyremontuje szkołę i kaplicę w kraju misyjnym – na Madagaskarze. Od 2 do 10 października odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu. Opublikowana zostanie również czterotomowa historia archidiecezji poznańskiej przygotowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Dobosza.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, 14 listopada został zaprezentowany logotyp obchodów jubileuszowych, a także pierwsza polska aplikacja mobilna dla wiernych diecezji.

Biskupstwo poznańskie w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Abp Stanisław Gądecki jest 97. biskupem poznańskim, czyli 96. następcą biskupa Jordana.

Oceń treść:
Źródło:
;