Polska
1050. rocznica powstania pierwszego w Polsce biskupstwa
W Poznaniu trwają centralne obchody 1050. rocznicy powstania tego pierwszego w Polsce biskupstwa. W 968 r., dwa lata po chrzcie Mieszka I, do Poznania przybył bowiem biskup Jordan. W ten sposób rozpoczęła się trwająca ponad 10 wieków historia archidiecezji poznańskiej. Jubileusz obchodzony jest pod hasłem: „Poznań. Chrystus i my”.
Uroczystości rozpoczęła wieczorna procesja z wizerunkiem Matki Bożej w Cudy wielmożnej Pani Poznania z klasztoru franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do poznańskiej fary. W tym roku mija bowiem 50 lat od koronacji koronami papieskimi tego maryjnego wizerunku.
W bazylice farnej Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak przypomniał, Kościół narodził się w wieczerniku i wyszedł z niego do wszystkich.
„Wyszedł na cały świat, wyszedł i idzie także ulicami tego miasta, aby ofiarować człowiekowi miłość i bliskość Boga, aby mu dać nadzieję życia w Chrystusie, idzie, aby opowiadać o miłosierdziu Boga objawionym, więcej, doświadczonym w Jezusie Chrystusie, i miłosierdzie czynić” - mówił abp Polak.
Poznańskie uroczystości potrwają do niedzieli. Dziś w kilku kościołach stacyjnych w centrum miasta spotykały się wspólnoty i stowarzyszenia działające w archidiecezji poznańskiej.
Legatem papieskim na obchody 1050-lecia poznańskiego biskupstwa jest kard. Dominik Duka, prymas Czech.
Rok Jubileuszowy 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich, potrwa do 25 listopada.