Polska
25 lat istnienia Radia Maryja
Radio Maryja świętuje dziś swoje 25-lecie. W uroczystościach udział biorą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy. Do Torunia przyjechało z Polski i zagranicy kilka tysięcy słuchaczy Radia Maryja.
Za miłość do Matki Najświętszej, do Kościoła i Ojczyzny dziękował dyrektorowi i współpracownikom Radia Maryja abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej 3 grudnia w Toruniu, podczas obchodów 25-lecia rozgłośni.
O założycielu i dyrektorze Radia Maryja – o. Tadeuszu Rydzyku CSsR hierarcha wyraził się w następujących słowach: „Nie miał pieniędzy, ale wiedział, że jeśli na trudne sprawy patrzy się z pełnym zaufaniem pokładanym w Panu Bogu, to rzeczy niemożliwe okazują się w pełni możliwymi. Przede wszystkim miał jasną koncepcję Radia, które należało wówczas stworzyć – które on wówczas, właśnie w 1991 roku, chciał powołać do istnienia: Radio Maryja. Inne od tego, które zobaczył w Italii. Jak wyznał w jednym z niedawnych wywiadów, „brakowało mi tam spraw społecznych”. Tymczasem jego zdaniem, „katolickie radio nie musi nieustannie powtarzać: «Bóg, Bóg…». Ono musi pomagać w życiu według wartości, jakie niesie Ewangelia. To musi być bezpośrednie odniesienie do życia. Bardzo prosto, jasno, bez zagmatwania, jakie dzisiaj jest w świecie. Radio Maryja takie jest. Bliskie zwykłym ludziom i ich problemom”. Na pytanie-zarzut o politykę w tym Radiu, odpowiedział krótko: „Co to jest polityka? Troska o dobro wspólne! Ojczyznę! To jest nasze życie. Nie możemy stać obok i udawać, że to nas nie dotyczy. Ewangelia musi przenikać wszystkie sfery życia” – czytamy w tekście homilii abp. Jędraszewskiego opublikowanej na stronach Konferencji Episkopatu Polski.
„W programie Radia Maryja jest zatem wszystko, co życie stanowi: wspólna modlitwa o różnych porach dnia, rzetelne informacje o wydarzeniach świata, katechezy i konferencje, dyskusje na ważne dla Kościoła, narodu i państwa tematy, rozmowy niedokończone… W ten sposób Radio stało się przekazicielem tego nauczania, które zostawił nam Jan Paweł II Wielki. Gdybyśmy chcieli dać syntezę treści, które nieprzerwanie od dwudziestu pięciu już lat płyną z Torunia do Polski i wszędzie tam, dokąd dociera głos Radia Maryja, to na pewno znajdziemy w nim rozwinięcie tego przesłania, które w związku z Dekalogiem przedstawił nam i przekazał jako jedno wielkie zobowiązanie nasz święty Rodak” – dodaje metropolita łódzki.
Wg hierarchy radio stało się też głosem tych wszystkich Polaków, których rodzące się od 1989 roku społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć i zmusić do milczenia. „Stąd o. Tadeusz nie lubi sformułowania „środki masowego przekazu”. Jak wyznał we wspomnianym wywiadzie, „to brzmi jak pas transmisyjny. W jedną stronę. Ktoś ciągle do kogoś mówi. A ja chciałem, żeby Radio Maryja było wzajemną komunikacją. Dlatego wolę mówić o środkach społecznego komunikowania. Radio Maryja to rodzina” – przywołuje zastępca przewodniczącego KEP, który swą homilię zakończył podziękowaniami i życzeniami dla ojca dyrektora i jego współpracowników. Abp Jędraszewski dodał też słynną frazę o. Rydzyka: „Alleluja i do przodu!”.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 1991 r. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowościach. Obecnie dzięki przekazowi satelitarnemu i internetowemu Radio Maryja słyszalne jest na całym świecie.
Przez 25 lat istnienia Radia Maryja wyrosły takie dzieła, jak Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Nasz Dziennik czy Telewizja Trwam.