Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Polska

25. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

jasna góra w częstochowie fot. Episkopat.pl Jasna Góra w Częstochowie

Sympatycy katolickiego Radia Maryja przybyli 9 lipca z doroczną 2-dniową pielgrzymką na Jasną Górę. W homilii biskup świdnicki Ignacy Dec wezwał m.in. do okazywania wiary i chrześcijańskich wartości w życiu publicznym, mówił o roli wartości i Kościoła w uzdrowieniu Europy.

 

Główne uroczystości pielgrzymki, która należy do najliczniejszych w roku zgromadzeń na Jasnej Górze, zaplanowano na niedzielę 10 lipca. Homilię wygłosi wówczas przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Natomiast sobotniej wieczornej mszy dla pielgrzymów przewodniczył biskup świdnicki. Jak mówił, „Radio Maryja jest najsilniejszym głosem Kościoła katolickiego w Polsce, w Europie, a poniekąd i w świecie”. 

„To radio stanęło po stronie +moherowych beretów+, którym udzieliło głosu. Na falach tego radia synowie i córki naszego narodu mogą się modlić, wyznawać swoją wiarę i tą wiarą się dzielić; mogą szukać pomocy w rozwiązywaniu swoich życiowych problemów, religijnych i moralnych. Takiego upodmiotowienia i takiego głosu nikt dotąd nie potrafił czy też nie chciał im udzielić” – powiedział bp Dec. 

Dodał, że Radio Maryja „łączy naród, dlatego też wokół tego radia zgromadziła się w ciągu 25 lat wielka rodzina Radia Maryja, scementowana wartościami ewangelicznymi i narodowymi”. Hierarcha dziękował założycielowi rozgłośni i związanych z nią mediów oraz instytucji, ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. 

W homilii biskup wzywał m.in. do odwagi w przyznawaniu się do wiary w życiu publicznym. Skrytykował tych, którzy deklarują się jako katolicy, ale głoszą poglądy niezgodne z nauczaniem Kościoła. 

„Mamy słuszny żal do niektórych polityków i dziennikarzy, dawniej przeważnie do polityków rządzącej koalicji, a dzisiaj znajdujących się w tzw. totalnej opozycji, którzy niejednokrotnie deklarują się jako katolicy, a głoszą poglądy niezgodne z nauczaniem Kościoła, np. w dziedzinie aborcji, eutanazji, zapłodnienia in vitro, związków partnerskich, etyki małżeńskiej, ideologii gender itd. Przy tym zasłaniają się parawanem walki o demokrację. Jakież to żałosne” – powiedział bp Dec. 

„Martwią i bolą nas oświadczenia niektórych osób z życia publicznego, uznających się za ludzi Kościoła, którzy są zdania, że przekonania religijne należą do sfery życia prywatnego i należy je zostawić w domu albo w kościele, a nie zabierać z sobą do urzędów i miejsc pracy; wiemy, że nie jest to zgodne z etyką katolicką” – podkreślił biskup. 

Biskup wskazał, iż wiara nie może rozciągać się jedynie na sferę życia prywatnego. „Nauka Jezusa winna kształtować wszystkie dziedziny życia, także sektor życia publicznego; nie może być dobrej polityki, dobrej gospodarki, dobrej nauki, dobrej kultury bez wartości religijnych, bez etyki. Poprawności ewangelicznej nie można zamieniać na poprawność polityczną. Odchodzenie od Boga jeszcze nikomu nie pomogło, obraca się ono zwykle przeciwko człowiekowi” – przestrzegał hierarcha. 

Nawiązując do wyniku brytyjskiego referendum, w którym większość mieszkańców tego kraju opowiedziała się za opuszczeniem UE, bp Dec ocenił, iż „Brexit napędził strachu wielu dygnitarzom europejskim, bowiem Brexit oznacza kryzys liberalizmu i dyktatury mniejszości”. 

„Społeczeństwo brytyjskie nie odrzuciło Europy jako Europy, ale Europę liberalną, w której dominują rządy biurokratów, w której eliminuje się suwerenność poszczególnych państw i narodów, w której wartości religijne, kulturowe, etyczne są tak wyraźnie marginalizowane” – powiedział biskup świdnicki. 

Jego zdaniem w debacie o naprawie Europy „winien wybrzmieć głos tych, których dotąd spychano na margines; głos tych, którzy zawsze stali i stoją przy wartościach chrześcijańskich”. „Ta iskra duchowa, uzdrawiająca, może wyjść z katolickiej Polski. Dlatego też z Jasnej Góry wołamy dzisiaj coraz głośniej: Europo przyznaj się do Chrystusa - on i jego ewangelia mogą cię ocalić, w nim jest twoja przyszłość” – nawoływał biskup. 

„Dyrygentom współczesnej Europy trzeba ciągle przypominać, że Europę zbudowali chrześcijanie i że jej najcenniejsze osiągnięcia wyrosły z gleby chrześcijańskiej. Europa bez wartości duchowych nie ma przyszłości. Liberalizm zafundował nam w Europie społeczeństwo bez rodziny, bez religii, bez ducha. A my przecież potrzebujemy Europy z silną rodziną, z silną wolnością religijną, z poszanowaniem kultury i tradycji poszczególnych narodów” – podkreślił bp Dec. 

Za niepokojące uznał, iż w debacie publicznej nad uzdrowieniem Europy akcentowane są głównie wartości gospodarcze, militarne i polityczne ze wskazaniem na dobrobyt i bezpieczeństwo. 

„Te wartości, owszem, są ważne, ale nie wystarczą – fundamentem jedności ludzkiej rodziny może być tylko Bóg i jego święte prawo; jest tu potrzebny silny głos Kościoła; jest potrzebna wielka modlitwa, krucjata różańcowa. Europy nie można oddać islamowi; trzeba przywrócić Europie ducha chrześcijańskiego, by mogła przetrwać i być naszym wspólnym domem, ojczyzną ojczyzn, rodziną narodów, scementowaną nie tyle gospodarką, sojuszami, paktami, ile wartościami duchowymi, religijnymi i moralnymi” – powiedział bp Dec. 

Przemawiający na zakończenie mszy o. Tadeusz Rydzyk wśród uczestników spotkania przywitał m.in. opiekuna polskich pielgrzymów w Rzymie o. Konrada Hejmo, nawiązując do oskarżeń wobec niego o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. W tym kontekście wspomniał też abp. Stanisława Wielgusa, który w 2007 r. nie objął godności metropolity warszawskiego z powodu oskarżeń o współpracę z SB. 

O. Rydzyk zachęcał, by polscy pielgrzymi nadal korzystali z pomocy o. Hejmo i sióstr Antoninek w Rzymie. „Idź Polak do Polaka, zgodzicie się? Polak ma trzymać z Polakiem, katolik z katolikiem itd. To nie jest żaden nacjonalizm; najpierw kocha się własną rodzinę, a później sąsiadów” – powiedział o. Rydzyk. Przestrzegał przed – jak mówił – „kamienowaniem” oskarżanych. „Trzeba trzymać i wspierać tych, którzy są kamienowani” – powiedział ojciec dyrektor. „Niejeden, z którym tak postępowali, stracił zmysły. Dlatego nie kamienujcie nigdy” – dodał. Wskazał też na potrzebę obrony dobrego imienia Kościoła. 

Radio Maryja to jedyna ogólnopolska katolicka rozgłośnia radiowa, założona 8 grudnia 1991 r. Należy do Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W ciągu minionych 25 lat przy Radiu Maryja powstały Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, miesięcznik „W Naszej Rodzinie”, a także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacja Lux Veritatis i Fundacja Nasza Przyszłość.

;