Imieniny: Izydora, Bazylego, Grzegorza

Wydarzenia:

Wspomnienia

25. rocznica wizyty Jana Pawła II i beatyfikacji Karoliny Kózkówny

Msze św., koncerty, nocne czuwanie, spotkanie młodzieży z całej Polski a także wspólne kibicowanie podczas inauguracji Euro – tak wygląda program obchodów 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Gośćmi uroczystości będą Prymas Polski abp Józef Kowalczyk i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Obchody odbędą się od 8 do 10 czerwca w Tarnowie, Zabawie i Wał–Rudzie.

 

Kult dziewicy i męczennicy rozwija się w kraju i za granicą – powiedział bp Andrzej Jeż, nowo mianowany biskup tarnowski, podczas konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

- Wiele młodych osób, a także rodzice po stracie dziecka, odnajdują w osobie Karoliny właściwy kierunek życia. Dziewica i męczennica uczy dziś zwłaszcza młodych ludzi entuzjazmu poznawania wiedzy, otwartości na drugiego człowieka, dojrzałości religijnej i życia w czystości. Bł. Karolina była osobą naturalną, nikogo nie udawała – to też jest dziś ważna cecha – powiedział bp Jeż.

Dodał ponadto, że przesłanie bł. Karoliny ludzie będą stopniowo odkrywać. W diecezji toczy się bowiem proces kanonizacyjny dziewicy i męczennicy.

W Watykanie badane jest uzdrowienie za wstawiennictwem bł. Karoliny. Zdaniem rodziców dziecka, które miało urodzić się bez jednego z organów wewnętrznych, a urodziło się zupełnie zdrowe, był to cud. Lekarze twierdzą, że tego przypadku nie da się wyjaśnić racjonalnie. Jeżeli potwierdzi to Stolica Apostolska, w najbliższych latach może dojść do kanonizacji bł. Karoliny.

Punkt otwierający uroczystości jubileuszowe jest dość nietypowy. 8 czerwca w Zabawie o godzinie 18.00 będzie można kibicować polskiej reprezentacji w piłce nożnej podczas rozpoczynającego się w tym dniu Euro 2012. - Młodzież z różnych zakątków Polski przyjedzie z flagami narodowymi, trąbami i bębnami. Zachęcamy do kulturalnego kibicowania – mówi ks. Paweł Górski diecezjalny duszpasterz młodzieży.

8 czerwca odbędzie się także recital Marii Bober o bł. Karolinie. To nowy projekt muzyczny, który powstał specjalnie na uroczystość jubileuszu 25-lecia beatyfikacji Karoliny. Utwory oraz ich aranżacja, swym stylem muzycznym nawiązują do twórczości Marka Grechuty.

Po Mszy św. odprawionej o północy pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, rozpocznie się całonocne czuwanie.

W sobotę w Wał-Rudzie, obok rodzinnego domu bł. Karoliny będzie katecheza pod gruszą, a także Droga Krzyżowa. O 12.00 Mszy św. w Zabawie będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W tym dniu także będzie także prezentacja Szwadronu Jazdy Konnej im. V Pułku Jazdy Konnej, tańce lednickie a także prezentacja dzieł związanych z bł. Karoliną.

W sobotni wieczór o 20.00 wystąpi w Zabawie zespół New Life’m - jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki chrześcijańskiej.

Główne obchody jubileuszu odbędą się 10 czerwca w Tarnowie. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona o 10.30 w kościele bł. Karoliny – czyli miejscu beatyfikacji dziewicy i męczennicy.

O relikwie męczennicy proszą parafie na całym świecie. Każdego osiemnastego dnia miesiąca szlakiem jej męczeństwa w Wał-Rudzie, ludzie uczestniczą w Drodze Krzyżowej. W nabożeństwach bierze udział od tysiąca do trzech tysięcy osób. W sanktuarium błogosławionej w Zabawie znajduje się kaplica męczenników, a obok kościoła powstaje Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych. Kustosz ks. Zbigniew Szostak chce, by to miejsce cały czas się rozwijało.

- Chcemy, by młodzi i wszyscy pielgrzymi dobrze czuli się w Zabawie. Miejscem integracyjnych spotkań i koncertów jest stodoła, gdzie działa też mini skansen. Obok sanktuarium powstaje parking. Ponadto ruszyła wypożyczalnia rowerów. W sanktuarium będą też warsztaty dla ludzi utalentowanych i cykliczne spotkania dla osób, które straciły bliskich m.in. w wypadkach – dodaje ks. Szostak.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w małopolskiej wsi, w oddalonej o 20 kilometrów na północny zachód od Tarnowa – Wał-Rudzie. 13-osobowa rodzina bł. Karoliny nie należała do zamożnych, jednak ciężka oraz systematyczna praca dzieci i rodziców nie pozwoliła Kózkom na cierpienie głodu. Cechą charakterystyczną Karoliny oraz jej całej rodziny była głęboka pobożność. Wszyscy jej członkowie byli ludźmi religijnymi, przemierzając po kilka kilometrów dziennie do pobliskiego kościoła w Radłowie, a od roku 1912 w Zabawie. M.in. z tych powodów dom rodzinny Kózków potocznie był nazywany Betlejemką.

Karolina wraz z wujem Franciszkiem Borzęckim prowadziła bibliotekę, a w swym domu rodzinnym organizowała spotkania z młodzieżą zwane potocznie „katechezami pod gruszą”. Proboszcz nowo powstałej parafii w Zabawie – ks. Władysław Mendrala określał Ją mianem swojej „prawej ręki” w prowadzonych inicjatywach.

W 1914 r. wybuchła I Wojna Światowa. Jeszcze tego samego roku, w listopadzie wojska rosyjskie zajęły Wał-Rudę. 18 listopada 1914 r. żołnierz rosyjski przemocą uprowadził Karolinę z domu. Wyrwała się oprawcy i próbowała uciec. Jednak na skutek zadanych ran poniosła śmierć.

W całej miejscowości oraz jej okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 tys. osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 r., papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.

Od 1987 r. kult błogosławionej dynamicznie się rozwijał. Karolina Kózka jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Szkolnych Kół Caritas oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom i ludowcom. Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, czy Miasteczko Modlitewne.

;