Imieniny: Bohdany, Bozydara

Wydarzenia:

Polska

508. rocznica objawień św. Anny w Prostyni

bazylika w prostyniu fot. Robert Wielgórski / wikipedia.org

W najbliższą niedzielę w Prostyni nastąpi nałożenie ozdób w postaci koron i nimbu, pobłogosławionych przez papieża Franciszka, na statuę Trójcy Przenajświętszej. Uroczystościom diecezjalnym, które wypadają w 508. rocznicę objawień św. Anny w Prostyni, będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

Prostyń jest związana z trzema papieżami, co zauważa bp Tadeusz Piskus, biskup drohiczyński: „Święty Jan Paweł II w 2004 r. podarował prostyńskiemu sanktuarium kielich mszalny, jaki otrzymał z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki mniejszej, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej”.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia. W prostyńskim sanktuarium od około 500 lat otaczana jest czcią wiernych statua Trójcy Przenajświętszej w formie Tronu Łaski. Przedstawia ona Boga Ojca siedzącego na tronie, który trzyma ciało ukrzyżowanego Syna, a nad krzyżem znajduje się symbol Ducha Świętego – gołębica.

Rodzice Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego zawarli związek małżeński w Prostyni, gdzie jego ojciec był organistą. Obecny kościół Trójcy Przenajświętszej został wzniesiony według przedwojennego projektu Świątyni Opatrzności Bożej prof. Bohdana Pniewskiego. Na odpusty przybywają pielgrzymi z całej Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;