Kulturalnie
75. rocznica powstania Teatru Rapsodycznego
„Scena Papieska” Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w imieniu swoim oraz zaangażowanych Osób i Instytucji zaprasza na wydarzenia upamiętniające 75. rocznicę powstania Teatru Rapsodycznego.
W ramach tej propozycji zachęcamy do obejrzenia wystawy „Rapsodycy na kliszach pamięci…” prezentowanej w dniach od 20 października do 25 listopada 2016 roku na pl. Szczepańskim w Krakowie.
Ekspozycja „Sceny Papieskiej” IDMJP2 bazuje głównie na zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie. Tworzy ją 20 plansz, na których zamieszczone są zdjęcia, afisze, plakaty, projekty kostiumów. Ilustrujemy nimi zarysowaną historię Teatru Mieczysława Kotlarczyka, prezentując bogaty i różnorodny repertuar tego wyjątkowego Teatru Słowa, który działał w Krakowie z przerwami w latach 1941-1967. Jedną z plansz budują zdjęcia z archiwum prywatnego aktora Teatru Rapsodycznego w l. 1950-53, p. Tadeusza Szybowskiego.
Więcej o wystawie: http://www.idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/scena-papieska/1366-rapsodycy-na-kliszach-pamieci-od-dzisiaj-na-pl-szczepanskim-w-krakowie
13 listopada 2016 roku (niedziela) o godz. 12.00 w kościele pw. Świętego Krzyża w Krakowie (ul. Świętego Krzyża 23) zostanie odprawiona koncelebrowana Msza Święta w intencji zmarłych Aktorów Teatrów Krakowskich oraz Artystów Teatru Rapsodycznego.
20 listopada 2016 roku zapraszamy do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (foyer). O godz. 12.00 rozpocznie się uroczysty Krakowski Salon Poezji p. Anny Dymnej, zatytułowany „RZECZ O WOLNOŚCI SŁOWA” * Będzie to wyjątkowe spotkanie z poezją w wykonaniu Aktorów: p. Haliny Kwiatkowskiej (Artystka z Teatrem Rapsodycznym związana była od początku jego istnienia do 1947 roku), p. Tadeusza Szybowskiego i p. Tadeusza Malaka (współpracującego z Zespołem Mieczysława Kotlarczyka w l. 1957-63) oraz Studentów III roku WA PWST im. L. Solskiego w Krakowie pod kierunkiem prof. Doroty Segdy.
Wydarzenia te są kontynuacją projektu „Emanacja Rapsodyków”, poświęconego historii Zespołu Mieczysława Kotlarczyka, związków z przyszłym Papieżem-Polakiem, a także roli i znaczeniu tej Sceny w dziejach teatru polskiego XX wieku.
Patronat honorowy:
Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – Arcybiskup Metropolita Krakowski
ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji
Organizator: Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie - „Scena Papieska”
Współorganizatorzy projektu:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Archiwum Narodowe w Krakowie
ZASP – Oddział w Krakowie
Patroni medialni: Radio PLUS, portal Franciszkanska3.pl
* Uwaga! Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące będzie można odebrać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w sobotę poprzedzającą spotkanie, tj. 19 listopada 2016r. od godziny 9.00 - do wyczerpania limitu miejsc.