Nauczanie
Abp Ryś na inauguracji Szkoły Wychowawców
25 września miała miejsce inauguracja kolejnej edycji dwuletniej Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych (2017-2019). Wzięli w niej udział abp Grzegorz Ryś, niedawno mianowany metropolitą łódzkim i ks. Piotr Filas SDS, przełożony polskiej prowincji salwatorianów. Abp Grzegorz Ryś przewodniczył Eucharystii, wygłosił homilię i wykład inauguracyjny. Ósmą edycję Szkoły rozpoczęło 80 duchownych diecezjalnych i zakonników.
W homilii arcybiskup Ryś uwrażliwił uczestników na wyznaczaną przez Boga dynamikę formacji: „Pierwszy wykład daje Pan Jezus i będziecie zapewne w czasie tej Szkoły wielokrotnie tego doświadczać, że niezależnie od tego, co salwatorianie przygotują, Szkoła będzie miała swoją dynamikę, którą wyznacza Słowo Boga i liturgia”.
Wczytując się w Ewangelię kaznodzieja wyartykułował dwa pytania czy dwie grupy pytań diagnozujące predyspozycje do bycia wychowawcami w Kościele, w wierze. Najpierw: „Czy macie w sobie Słowo? To nie jest pytanie o to, czy znacie Pismo Święte ani nawet czy czytacie Pismo Święte. Czy macie w sobie Słowo? Jakie słowo Boga macie w sobie dzisiaj?”. A potem: „Czy rozeznajesz w sobie pragnienie, żeby się tym Słowem dzielić? Czy rozeznajesz w sobie to pragnienie i tę gotowość, żeby ze swoim doświadczeniem Słowa być postawionym właśnie nie pod łóżkiem, ale na świeczniku. Czy rozeznajesz w sobie takie przynaglenie Ducha Świętego?”.
Przewodniczący zespołu ds. nowej ewangelizacji przy KEP mówił, że przynaglenie do przejścia od przyjmowania słowa Boga do przekazywania go: „to przynaglenie, które doświadczasz od środka, jest miarą tego, czy masz w sobie słowo”. Dodał: „Ono jest na tyle mocne, że jest w stanie przełamać strach, wstyd. Generalnie, żadną frajdą nie jest stanie na świeczniku. Każdy by się wolał schować. Ale to, co przeżywasz od środka, jest ci dane, aby to wypowiedzieć, żeby się podzielić. Dary Boże, jakie otrzymujemy, mają w sobie wpisaną taką właśnie logikę czy ‘dyscyplinę’, że otrzymujemy je od Ojca, który chce się dzielić ze wszystkimi swoimi dziećmi”.
W czasie popołudniowej sesji inauguracyjnej głos zabrał najpierw ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor Szkoły. Zamysł i metodologię dwuletniej formacji streścił w dwóch prostych stwierdzeniach: „Jeśli chcesz się przygotować do pomagania innym, pozwól najpierw pomóc sobie. Na tyle na ile pomożesz sobie na tyle pomożesz innym”. Dyrektor Szkoły zapowiedział: „całość zajęć będzie bazowała na tej właśnie tezie pedagogicznej: od formacji własnej do formacji innych. To nie narzędzia i programy formacji decydują ostatecznie o jakości formacji, lecz osoba formatora”.
Uczestnicy VIII edycji Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych (2017-2019) reprezentują środowiska diecezjalne i zakonne z Polski, ale również z krajów ościennych: Ukrainy (9), Białorusi (2), Słowacji (2), a nawet z Chorwacji (1). Jest wśród nich 33 kapłanów diecezjalnych, pozostali to zakonnicy. Najliczniej reprezentowane w tej edycji wspólnoty zakonne to franciszkanie (17 - z różnych zgromadzeń i prowincji), pallotyni (4), redemptoryści (4), salwatorianie (4) i misjonarze św. Wincentego a Paulo (2). W tę mozaikę charyzmatów i doświadczeń wpisują się również duchowni i zakonnicy obrządku greckokalickiego.