Imieniny: Hanny, Szymona, Edwarda

Wydarzenia:

Pod oknem

Apostolat Miłosierdzia w sanktuarium w Łagiewnikach

adoracja najświętszego sakramentu fot. Paweł Jarzębiński Najświętszy Sakrament

Podczas konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia św. Jan Paweł II wezwał wszystkich uczniów Chrystusa, by włączyli się we wspólne dzieło niesienia współczesnemu światu Orędzia Miłosierdzia, które jest niezawodnym źródłem nadziei. „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Kraków Łagiewniki, 17 sierpnia 2002 roku).

 

W odpowiedzi na to wezwanie ludzie dobrej woli i żywej wiary podejmują różne formy apostolstwa przez konkretne czyny, słowo niosące nadzieję oraz wytrwałą modlitwę o Boże Miłosierdzie dla całego świata. Obok działających już wcześniej tak ważnych dzieł, jak: „Dom Miłosierdzia” czy Stowarzyszenie „Faustinum”, powstały w ostatnich latach wspólnoty oraz dzieła, które starają się być przedłużeniem miłosiernych dłoni Jezusa wobec tych, którzy Bożej i ludzkiej miłości najbardziej potrzebują. Należą już do nich: Poradnia Miłosierdzia, Dzieło Duchowej Adopcji, Duszpasterstwo Osieroconych Rodziców, Służba Sanktuarium, Służba Liturgiczna, Apostolstwo Ratunku Konającym, Dzieło Pokutne, Sanktuaryjny chór „Musica ex anima”, Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”, Duszpasterstwo Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego, Duszpasterstwo Trzeźwości, Apostolstwo Dobrej Śmierci, grono Czcicieli Bożego Miłosierdzia i ogromna rzesza ludzi chorych, którzy jednoczą się duchowo wypraszając Boże łaski podczas Mszy świętych, które są transmitowane w piątki oraz każdą niedzielę przez TVP. Wszystkie te dzieła podejmowane w duchu miłości tworzą wspaniały Apostolat Miłosierdzia.

Wyjątkowym miejscem Sanktuarium jest kaplica Wieczystej Adoracji. Ta forma apostolstwa rozpoczęła się w pamiętną Niedzielę Miłosierdzia 2005 roku, kiedy odchodził do domu Ojca Jan Paweł II. Zdążył jeszcze przesłać swoje błogosławieństwo i pasterskie słowo, w którym napisał: „Cieszę się, że w tę niedzielę rozpocznie się w Sanktuarium wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Nic tak, jak eucharystyczna obecność Pana, nie uobecnia dzieła miłosierdzia, jakie dokonało się przez Krzyż i Zmartwychwstanie. Niech zatem ta obecność będzie dla wszystkich pielgrzymów źródłem mocy i nadziei.” (Watykan, 31 III 2005 roku). Słowa te stały się papieskim testamentem i serdecznym zaproszeniem, by wierni mogli kształtować swoje serce przy Sercu Jezusa Miłosiernego. W kaplicy tej płonie również „Ogień Miłosierdzia”, który osobiście zapalił Jan Paweł II w swej prywatnej kaplicy na Watykanie w dniu 16 grudnia 2003 roku i przekazał do Łagiewnik, aby wciąż przypominał pielgrzymom o miłosiernej miłości Boga wobec każdego człowieka. Pragniemy, by trwałym owocem „Roku Miłosierdzia” było stworzenie prężnej wspólnoty modlitewnej, która będzie trwać dzień i noc przy Jezusie Eucharystycznym w kaplicy Wieczystej Adoracji w krakowskich Łagiewnikach. Od ponad 10 lat przybywają ofiarnie wierni z kolejnych parafii Archidiecezji Krakowskiej oraz inne wspólnoty, w miarę swoich możliwości. Trzeba jednak, by to Boże dzieło, o które tak bardzo zabiegał św. Jan Paweł II, miało również stałe grono Czcicieli, którzy będą stanowić żywą sztafetę modlitwy, o każdej porze dnia i nocy. Apostołowie Jezusa Eucharystycznego będą podtrzymywać i przekazywać światu Ogień Miłosierdzia, by mógł zapłonąć w ludzkich sercach, bo jak mówił nasz święty Rodak - „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!”

„Czy zechcesz choć jedną godzinę czuwać ze Mną?” - pyta Jezus każdego z nas. Jeśli masz na tyle odwagi, wiary i miłości, zgłoś swoją gotowość na formularzu ( www.apostolat.milosierdzie.pl ), by włączyć się osobiście do modlitwy w kaplicy Wieczystej Adoracji w tę formę Apostolatu Miłosierdzia, dzięki któremu wszystkie inne nabierają pełnego sensu i wartości.

Oceń treść:
Źródło:
;