Imieniny: Jana, ?anety, Maksyma

Wydarzenia:

Polska

Będzie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

 fot. Andros64 / CC-BY-3.0 / wikipedia.org

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział utworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - Ta walka powinna być opisana z różnych stron, taka była bowiem intencja człowieka, który zainicjował tę zmianę – śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił na konferencji prasowej podczas której minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał akt utworzenia muzeum.

 

- Przez wiele lat historia polskiej walki o wolność była w niemałej mierze zapomniana, a jeśli była przedstawiana to w sposób niesprawiedliwy, opaczny. Ci, którzy walczyli o wolność, byli przedstawiani jako jej wrogowie, jako bandyci. Ci, którzy wolność niszczyli byli prezentowani jako obrońcy dobra. Ta walka powinna być opisana z różnych stron, taka była bowiem intencja człowieka, który zainicjował tę zmianę – śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To on stworzył Muzeum Powstania Warszawskiego, ale pragnął również utworzenia muzeum walki po roku 45. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Nie zdążył, zginął. My dzisiaj podejmujemy to dzieło – powiedział prezes PiS.

- W innym więzieniu w Rzeszowie, 70 lat temu znalazł się kapitan Ryszard Kornicki, aresztowany w 1947 roku, torturowany i skazany na dożywocie. W drodze amnestii w 1956 roku został zwolniony z więzienia. To był mój dziadek, który nauczył mnie patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Bardzo żałuję, że nie dożył tej chwili, w której rozpoczynamy kultywowanie pamięci o bohaterach walki czasów powojennych, takich jak on. Nie dożył, tak jak świętej pamięci Lech Kaczyński, który ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlatego dziś przychylam się do prośby Pana Premiera Kaczyńskiego i o utworzeniu w tym budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, po czym podpisał zarządzenie ustanawiające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Zostanie ono utworzone na wydzielonym terenie Aresztu Śledczego, na którym więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. 

Miedzy 1945 a 1956 rokiem w murach więzienia mokotowskiego zginęli między innymi: Generał Armii Krajowej A.E. Fieldorf ps. „Nil"; Z. Szendzielarz ps. „Łupaszka" - kawaler dwóch orderów Virtuti Militari ; A. Olechowicz ps. „Pohorecki" i A. Lazarowicz ps. „Klamra", Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, Łukasz Ciepliński ps. „Pług” prezes IV Komendy WiN oraz rtm. Witold Pilecki. Do 1989 roku w więzieniu przetrzymywano i torturowano wielu więźniów politycznych, niewygodnych dla władz PRL.

W konferencji w budynku Aresztu Śledczego  Warszaw-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 wzięli udział również sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który będzie odpowiedzialny za budowę muzeum oraz córka Rotmistrza Witolda Pileckiego – Zofia Pilecka.

;