Solidarność
Bez domu, ale z pasją
Były filmy, teraz czas na koncerty. W niedzielę 26 marca, o godzinie 14:00, w Dziele Pomocy św. Ojca Pio dla osób bezdomnych zaśpiewa chór krakowskiego V LO. Będzie to pierwsze z cyklu kulturalnych wydarzeń, jakie Dzieło przygotowało we współpracy z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży. W organizację koncertu włączyli się też podopieczni Dzieła.
Pomysł, by zapewnić osobom ubogim stały kontakt z kulturą, zrodził się w Dziele Pomocy już jakiś czas temu – bo bez domu wcale nie oznacza bez pasji. 5 lat temu z inicjatywy samych osób bezdomnych powstał dyskusyjny klub filmowy. Kolejny kulturalny krok udało się wykonać dzięki wsparciu grupy Góra Dobra gromadzącej wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. To oni koordynują koncertowy projekt, zapewniają zaplecze techniczne i zapraszają artystów.
Odwiedzających budynki Dzieła Pomocy już od tygodnia witają plakaty zapraszające na niedzielny koncert. Trafiły one także do innych krakowskich placówek pomagających osobom bezdomnym. W najbliższych miesiącach podobne plakaty będą pojawiały się regularnie, bo kulturalny kalendarz jest zapełniony aż do czerwca. W repertuarze m.in. Gospel Voice Choir, Dunlop 66 grający covery polskiego rocka czy Gwiezdne Szyszki - dziecięcy teatr o św. Franciszku.
Podczas najbliższego niedzielnego koncertu (26 marca), o godzinie 14:00 dla osób bezdomnych zaśpiewają uczniowie i absolwenci krakowskiego V LO. Przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec muzycy wykonają pieśni Moniuszki, Schumanna, Fauré’a i Whitacre’a.
Podobne wydarzenia miały miejsce w Dziele już kilkukrotnie. Z okazji 10-lecia organizacji w 2014 r. koncertowała Orkiestra ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. W 2015 r. dla osób bezdomnych grał Avri Levitan – światowej sławy altowiolista, a w styczniu na koncert kolęd zapraszali Krakowscy Muzykanci.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to kapucyńska organizacja powstała w 2004 r. w Krakowie. W dwóch prowadzonych przez Dzieło Centrach Pomocy potrzebujący mogą otrzymać wsparcie doraźne – umyć się, wyprać odzież, zjeść ciepły posiłek, uzyskać pomoc lekarską – jak i wsparcie specjalistyczne pracowników socjalnych, doradców zawodowych, psychoterapeutów. Dzieło prowadzi także mieszkania wspierane i chronione, które kilkudziesięciu osobom, w tym całym rodzinom, pomagają na nowo odkrywać dom, a nierzadko uczyć się go od podstaw. Obecnie Dzieło towarzyszy ponad 1500 osobom bez domu.