Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Dialog

Biskup Jerzy Samiec nowym prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej

biskup jerzy samiec fot. Marcinr87 / wikipedia.org

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce został 31 sierpnia wybrany jednogłośnie na nowego prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Zastąpi na tym stanowisku prawosławnego arcybiskupa Jeremiasza. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceprezesa PRE.

 

"Polska Rada Ekumeniczna stara się budować dialog między Kościołami; właśnie tą drogą od 70 lat podążamy, ponieważ PRE tworzą Kościoły z trzech różnych rodzin chrześcijańskich: starokatolickiej, prawosławnej i ewangelickiej, mające różne tradycje i różne teologie" - podkreślił po zakończonych wyborach w rozmowie z PAP nowy prezes PRE bp Samiec.

Dodał, że "aby siebie wzajemnie poznać, zrozumieć, przestać się bać, należy ze sobą rozmawiać". "To jest droga, którą PRE proponowała, proponuje i proponować będzie całemu społeczeństwu. Taki dialog prowadzimy z Kościołem katolickim, taki dialog prowadzimy z Kościołami na Wschodzie; prowadzimy też dialog z niemieckimi Kościołami ewangelickimi" - przypomniał bp Samiec.

Zapytany, jakie stanowisko będzie zajmować PRE w sprawie uchodźców, bp Samiec podkreślił, że Polska Rada Ekumeniczna składa się z siedmiu Kościołów, które są niezależne, ale razem z Kościołem katolickim wypracowały wspólne stanowisko nt. uchodźców, w którym zwrócono uwagę na to, że biorą odpowiedzialność "za wszystkich, którzy obecnie na świecie potrzebują pomocy i z różnych powodów muszą opuszczać swoją ojczyznę". "Zwracamy też bardzo mocno uwagę na prześladowanych chrześcijan" - dodał biskup.

W stanowisku tym - jak zaznaczył nowy prezes PRE - jest mowa również o tym, że rządzący światem powinni zwrócić uwagę na sytuację w danych państwach, by zlikwidować powody do ucieczek. "Z kolei ci, którzy dotarli do Europy, potrzebują pomocy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest wielu uchodźców, którzy ze względów ekonomicznych lub polepszenia swojego życia starali się dostać do Europy. I zdajemy sobie sprawę, że terroryzm może wykorzystywać tę falę i pewnie będzie ją wykorzystywał do tego, by przemycać swoich bojowników, czy wprost zabójców, by pozbawiali życia innych ludzi i przy okazji samych siebie. Natomiast nie może być tak, że ze względu na strach przez zagrożeniami wyrzekamy się pomocy potrzebującym, ponieważ zaprzeczylibyśmy jednej z nauk, jaką otrzymaliśmy od Chrystusa, który powiedział swoim uczniom i to pewnie nie przez przypadek: +Byłem w więzieniu, odwiedzaliście Mnie, byłem głodny, a nakarmiliście Mnie+ (...)" - podkreślił nowy szef PRE.

Bp Samiec jest czwartym luteraninem, który pełni funkcję prezesa PRE. Wcześniej prezesami z Kościoła ewangelicko-augsburskiego byli: ks. Zygmunt Michelis (1946-1960), bp Janusz Narzyński (1983-1986) oraz bp Jan Szarek (1993-2001). Dyrektorem PRE jest także luterański duchowny, ks. dr Grzegorz Giemza.

Bp Jerzy Samiec ma 53 lata. Ukończył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 22 stycznia 1989 r. w Kościele Pokoju w Zabrzu został ordynowany przez ks. bpa Janusza Narzyńskiego na duchownego luterańskiego i rozpoczął pracę jako wikariusz w parafiach w Zabrzu i  Gliwicach. W 2009 r. Synod wybrał ks. Jerzego Samca na biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wprowadzenie w urząd biskupa odbyło się 6 stycznia 2010 r. w warszawskim kościele Świętej Trójcy.

Nowy prezes jest zaangażowany w dialog ekumeniczny na różnych płaszczyznach, zarówno z Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej, jak i innymi Kościołami mniejszościowymi oraz Kościołem Rzymskokatolickim.

Zasiada w Komisji do spraw Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komisji Wspólnej Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Jako zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego był sygnatariuszem kilku dokumentów Dialogu Ekumenicznego: "Apel Kościołów o ochronę stworzenia", "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli", "Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców", a także "Porozumienia o wzajemnym dopuszczeniu wiernych do czynnego korzystania z praw i obowiązków wynikających z udziału w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego". Uczestniczy też w pracach międzynarodowych organizacji kościelnych, w tym szczególnie z partnerskimi Kościołami luterańskimi w Niemczech, Szwecji i na Słowacji.

Bp Samiec urodził się w 1963 roku w Cieszynie; od 1990 roku jest żonaty z Beatą Michałek. Lubi aktywnie spędzać czas wolny - jest zapalonym narciarzem, interesuje się psychologią społeczną i lubi czytać kryminały. Prowadzi również swój blog oraz profil w serwisie społecznościowym Twitter.

Ustępujący prezes PRE abp Jeremiasz funkcję tę sprawował przez trzy kadencje, czyli 15 lat.

Przedstawiając 31 sierpnia sprawozdanie z działalności PRE powiedział, że narody Europy i Kościoły stoją przed ogromnym wyzwaniem jakim jest kryzys migracyjny.

W sprawozdaniu abp Jeremiasz podkreślał też, że w kontaktach z Kościołem Rzymskokatolickim ważną rolę odgrywa Komisja ds. Dialogu pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną.

Polska Rada Ekumeniczna powstała w 1946 roku. Kościół Ewangelicko-Augsburski jest jednym z jej członków założycieli. Aktualnie Rada zrzesza siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.

Rada działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Swą działalność prowadzi na wielu polach: organizuje ekumeniczne nabożeństwa, konferencje, obozy i wymiany młodzieżowe, podejmuje inicjatywy diakonijne (charytatywne), prowadzi dialog międzywyznaniowy i konsultacje z organami państwa, współpracuje z mediami, realizuje różnorodne projekty. Prace Rady prowadzone są w jej komisjach i oddziałach regionalnych.

Pracami Polskiej Rady Ekumenicznej kieruje jej Prezydium, w skład którego wchodzą zwierzchnicy Kościołów członkowskich. Zarząd na czele z prezesem wykonuje uchwały Prezydium i prowadzi bieżące prace Rady, reprezentując ją na zewnątrz. Zgromadzenie Ogólne składa się z delegacji Kościołów członkowskich i członków stowarzyszonych. Wybiera ono Zarząd i prezesa Rady, decyduje o przyjęciu nowych członków i zmianach w statucie, a także zatwierdza sprawozdania i udziela absolutorium Zarządowi.

;