Polska
Biskupi na zebraniu KEP: korytarze humanitarne dla uchodźców
Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin oraz związków niesakramentalnych – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 7 i 8 czerwca. Biskupi zajęli się również tematem pomocy uchodźcom.
Przygotowania do ŚDM
O przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 mówił koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus. Zaznaczył, że są one w ostatniej fazie. - Na Błoniach, gdzie odbędą się: Msza inauguracyjna, powitanie Ojca Świętego i Droga Krzyżowa, ołtarz już powstaje, a w najbliższych dniach prace rozpoczną się na Campus Misericordiae, gdzie uczestnicy wezmą udział w całonocnym czuwaniu i Mszy posłania - powiedział bp Muskus.
Wskazał też, że w miejscach celebracji trwają prace nad montowaniem instalacji światłowodowych. - Również podpisywane są ostatnie umowy z dostawcami produktów, telebimów, jesteśmy już na etapie podpisywania porozumień - zapowiedział krakowski biskup pomocniczy.
Zaprosił również biskupów do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Zaznaczył, że zainteresowanie biskupów udziałem w ŚDM jest duże. Dotąd zarejestrowało się blisko 900 hierarchów z całego świata, w tym 108 z Polski.
W dyskusji biskupi wyrazili troskę i zainteresowanie rejestracją polskiej młodzieży, gdyż dotąd zarejestrowało się ok. 170.tys. młodych z Polski. W sumie zarejestrowało się już ok. 570 tys. młodych ze 185 krajów świata. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego SDM dodał, że organizatorzy szacują, że na uroczystość finalną na Campus Misericodiae 30 i 31 lipca przybędzie od 1, 5 do 1,8 mln młodych, a w poprzedzających je wydarzeniach centralnych na Błoniach, trwających od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca weźmie udział od 500 do 800 tys. pielgrzymów.
Plany duszpasterstwa rodzin
Przedstawiciele Rady ds. Rodziny, której przewodniczy bp Jan Wątroba, przedstawili plan tego duszpasterstwa w świetle adhortacji „Amoris Laetitia". Ponadto - jak zaznaczył bp Wątroba - na prośbę sekretariatu generalnego Synodu Biskupów, Rada ds. Rodziny w ciągu 2-3 miesięcy opracuje sprawozdanie na temat recepcji tekstu adhortacji "Amoris laetitia w Polsce.
Opracowanie to będzie oparte na doświadczeniach duszpasterzy rodzin i związków niesakramentalnych. "Pokaże w jaki sposób księża realizują zawarty w adhortacji apel o towarzyszenie także tym osobom, które po rozwodzie weszły w nowe związki. Jak im pomagają w duszpasterskim rozeznawaniu, towarzyszeniu i włączani tych osób, by czuły się aktywnymi członkami Kościoła" – mówi bp Wątroba.
W rozmowie z KAI przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny przyznawał, że z uwagi na rosnąca skalę zjawiska, w każdej diecezji powinien być przynajmniej jeden, a najlepiej kilku duszpasterzy związków niesakramentalnych. "Należy to zrobić czym prędzej" – dodał.
Biskupi za zorganizowaniem w Polsce korytarzy humanitarnych dla uchodźców
Zdaniem biskupów, trzeba wzmocnić działania pomocy najbardziej poszkodowanym, a najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. korytarza humanitarnego. Polega on na przewożeniu niewielkich grup uchodźców, którzy – po rozpoznaniu ich sytuacji przez Caritas i po kontroli odpowiednich, polskich służb – dzięki specjalnym wizom - przylecą samolotem, unikając tym samym narażania życia w czasie przeprawy przez morze.
Idea korytarzy humanitarnych z powodzeniem praktykowana jest we Włoszech, przy współpracy Kościoła katolickiego ze wspólnotami ewangelickimi. Taka pomoc objęłaby te osoby, które wyrażą chęć pobytu w Polsce. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ, jak zaznaczył bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigrantów, zdecydowana większość uchodźców chce dotrzeć do krajów Europy zachodniej.
Kolejną rozważaną przez biskupów formą pomocy jest objęcie przez polskie rodziny, parafie i organizacje swoistego patronatu nad rodzinami w krajach ogarniętych wojną. "Chcemy przedstawić tę propozycję oddziałom Caritas Libanu, Jordanii, Syrii i Iraku, prosząc o kontakt z najbardziej potrzebującymi rodzinami w tych krajach" – mówił bp Zadarko.
Trzecia propozycja pomocy skierowana jest do tych, którzy zmuszeni do opuszczenia swych domostw, wynajmują mieszkania w krajach sąsiednich a przebywają w drastycznie złych warunkach. Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia takiego pomieszczenia przez syryjską rodzinę po ucieczce do Libii czy Jordanii wynosi około tysiąc dolarów. Specjalny program ma przynajmniej częściowo ulżyć tym rodzinom.
Bp Zadarko przypomniał, że uchodźcy już w Polsce są, bowiem tylko w ub. roku Urząd ds. Cudzoziemców nadał status uchodźcy 348 osobom, w tym 203 z Syrii, przy czym jest to zaledwie 10 proc. wszystkich wniosków w tej sprawie.
Salezjanin kandydatem na szefa redakcji katolickiej w TVP
Biskupi wybrali kandydata na redaktora kierującego Redakcją Programów Katolickich TVP. Jest nim ks. Maciej Makuła. 38-letni salezjanin, były duszpasterz akademicki, filmowiec i opiekun wolontariatu misyjnego.
Ks. Makuła - w rozmowie z KAI - przyznał, że szczególnie bliska jest mu tematyka misyjna. Przez ostatnie sześć lat realizował w różnych krajach świata materiały do filmów i reportaży o tej tematyce.
Zakonnik ma też doświadczenie w pracy z młodzieżą. Od 2010 roku działał w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, zajmując się multimediami i wolontariatem misyjnym. Aktualnie jest dyrektorem tego Ośrodka i przełożonym wspólnoty.
Podziękowanie Nuncjuszowi Apostolskiemu
Wdzięczność za współpracę w czasie posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce wyraził biskupom abp Celestino Migliore podczas Mszy św. z udziałem Episkopatu w parafii Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Warszawie 7 czerwca. Nuncjuszowi podziękował natomiast w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki.
– Nuncjusz musi bez przerwy poszerzać swoje serce – mówił, dziękując w imieniu Konferencji Episkopatu Polski za 9-letnią posługę w Polsce. Wskazywał, że zadanie bycia nuncjuszem to jest „delikatne i domagające się dużej roztropności, rozwagi, bystrości widzenia całej sytuacji”, ale też i „tej mądrości serca, która potrafi widzieć bardziej aniżeli to, co jest tylko zewnętrzne”.