Polska
Bp Lechowicz: migracja jednym z największych współczesnych wyzwań
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zachęca, by Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy stał się „inspiracją do systematycznej pamięci o polskich emigrantach, jak też do coraz większej wrażliwości na sytuację tych, którzy przybywają do Polski i wśród nas szukają lepszych warunków życia”.
Jak podkreśla bp Wiesław Lechowicz, migracja jest jednym z największych współczesnych wyzwań cywilizacyjnych i duszpasterskich. „Tej rzeczywistości doświadczają miliony Polaków, którzy opuścili swą Ojczyznę w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków bytowych. Za nimi podążyli i podążają duszpasterze” – podkreśla Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Tylko w samej Europie pracuje około 1,2 tys. polskich księży w ramach duszpasterstwa polskich emigrantów.
„Nie trzeba jednak wyjeżdżać za granicę, by włączyć się w pomoc duchową i duszpasterską” – napisał biskup Lechowicz do księży. W związku ze Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, przypadającym w niedzielę 18 stycznia, zwrócił się on do kapłanów z prośbą, by w parafiach zainicjowali modlitwę za migrantów i uchodźców. To szczególna okazja do pamięci o rodakach żyjących z dala od ojczystego kraju, a także żyjących w Polsce rodzinach, dotkniętych rozłąką i fizycznym oddaleniem.
Uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji polskich migrantów i uchodźców w Polsce zostanie odprawiona przez biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, w niedzielę 18 stycznia br. o godz. 11.00 w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Wezmą w niej udział duszpasterze polonijni, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego TChr, Misjonarki Chrystusa Króla, studenci zagraniczni i przedstawiciele uchodźców w Polsce.
Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy papież Franciszek przygotował orędzie pod tytułem „Kościół bez granic matką wszystkich”. Ojciec Święty zaznacza w nim, że migranci i uchodźcy zajmują specjalne miejsce w sercu Kościoła, bo pomagają mu „poszerzać granice swojego serca, aby okazywał swoje macierzyństwo względem całej rodziny ludzkiej”. Papież pisze również o tym, że sama tolerancja nie wystarczy, aby zapewnić harmonijne współistnienie osób i kultur. Potrzebna jest systematyczna i konkretna współpraca państw i organizacji międzynarodowych. „Na globalizację zjawiska migracji trzeba zareagować globalizacją miłości i współdziałania” – podkreśla Ojciec Święty.