Imieniny: Mieszka, Mieczysława, Marii

Wydarzenia: Światowy Dzień Pokoju

Wspomnienia

Budowa świątyni - wotum wdzięczności za pontyfikat

 fot. radiomaryja.pl

W Toruniu rozpoczęła się budowa kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Świątynia wznoszona w Centrum Polonia in Tertio Millennio jest wotum wdzięczności za pontyfikat papieża-Polaka. Uroczystej Mszy św. „o Boże błogosławieństwo dla tego dzieła” przewodniczył dziś dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

 

Następnie został poświęcony plac budowy, gdzie ma powstać kościół. W ziemię wbito łopaty i tym samym symbolicznie rozpoczęto prace budowlane. W uroczystości wzięli udział biskup toruński Andrzej Suski, o. Janusz Sok – przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, prezydent Torunia Michał Zalewski oraz architekt Andrzej Ryczek, twórca projektu świątyni.

W powstającym kościele zostanie umieszczona ikona Matki Bożej Częstochowskiej. To dar śp. ks. Mirosława Drozdka SAC, kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Wcześniej znajdowała się ona w prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie

Budowa kościoła jest – jak powiedział o. Rydzyk – „dziękczynieniem za bł. Jana Pawła II - wielkiego pasterza i wielkiego Polaka”. Redemptorysta podkreślił, że ta świątynia ma być centrum religijnym i równocześnie „centrum podnoszącym ducha polskiego”.

Prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok zwrócił uwagę, iż miejsce kościoła w pobliżu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej jest nieprzypadkowe. Wyjaśnił, że „w ważnych uczelniach są kościoły, bo nie można nauki oderwać od wiary”. - Wiara i rozum te dwie rzeczywistości współistnieją i są dla siebie ważne, niezbędne i pomocne – zaznaczył.

Z kolei architekt Andrzej Ryczek zwrócił uwagę na fakt, że świątynia będzie nie tylko obiektem o charakterze religijnym, ale ma służyć upamiętnianiu historii narodu polskiego.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział z kolei, że świątynia to wotum za życie bł. Jana Pawła II. Będzie promowała Toruń, jako miasto, do którego mogą przybywać ci wszyscy, którzy „chcą się wspólnie modlić dzięki Radiu Maryja i TV Trwam”. Dodał, że na tę świątynię czeka wielu na całym świecie.

Głęboko pod ziemią na terenie, gdzie powstanie kościół znajdują się złoża wód geotermalnych. W przyszłości przyjeżdżający do świątyni pątnicy będą mogli skorzystać również z zabiegów leczniczych. Ciepła woda posłuży także do ogrzania kompleksu Centrum Polonia in Tertio Millennio.

Źródło:
;