Imieniny: Sylwestra, Melanii, Mariusza

Wydarzenia: Sylwester

Pod oknem

Chrześcijaństwo nie jest starą rzeczą znalezioną na strychu

opłatek na uniwersytecie papieskim jana pawła drugiego fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

- Potrzebna jest posługa myśli idącej na spotkanie z wiarą, z tym, co mówi o sobie Pan Bóg, zwłaszcza teraz, kiedy świat coraz bardziej chce żyć, jakby Boga nie było i jakby to, co mówi chrześcijaństwo było już przebrzmiałym mitem, który może jeszcze kogoś interesować - mówił do środowiska akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II metropolita krakowski.

 

Podczas przedświątecznego spotkania opłatkowego abp Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII mówił o szczególnej roli uniwersytetu w dzisiejszym świecie. Na początku jednak odniósł się do odczytanego wcześniej fragmentu Ewangelii. Metropolita zauważył, że dary złożone Dzieciątku przez Mędrców wskazywały na to, kim Ono jest - Królem, Kapłanem, Tym, który będzie cierpiał.

Pogłębienie prawdy o tym, kim jest Pan Jezus dokonywało się później również podczas Chrystusowego nauczania, co zostało następnie zapisane w Ewangelii oraz w refleksjach św. Pawła Apostoła. „Od samego początku widać, jaka była szczególna jedność między fides et ratio. Jak Pan Jezus sam chciał, aby to, co głosił o sobie i swoim Ojcu, spotkało się z pogłębieniem myśli i próbą zrozumienia tej wspaniałej nowiny o Bogu Trójjedynym, który tak umiłował świat, że wszedł w historię człowieka".

Historia spotkania myśli człowieczej z objawiającym się Bogiem znajduje przedłużenie po dzień dzisiejszy - również w postaci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

„To jest szczególne posłannictwo. Potrzebna jest posługa myśli idącej na spotkanie z wiarą, z tym, co mówi o sobie Pan Bóg, zwłaszcza teraz, kiedy świat coraz bardziej chce żyć, jakby Boga nie było i jakby to, co mówi chrześcijaństwo było już przebrzmiałym mitem, który może jeszcze kogoś interesować, jak czasem interesują stare rzeczy znalezione na strychu".

Posłannictwo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II musi polegać na tym, żeby pokazywać ciągle na nowo niezwykłość, jaką jest ciągłe przychodzenie Boga do świata i do człowieka, który ma „swoje szczególne władze ducha".

„Posługując się tymi władzami musi rozpoznać wielkość Bożej miłości wobec nas, a także niezgłębioną odpowiedzialność za to, aby Dobrą Nowinę, którą po raz pierwszy usłyszeli pastuszkowie betlejemscy, nieść całemu światu".

Następnie metropolita przekazał najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne wszystkim, którzy tworzą rzeczywistość i społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

„Życzę jednocześnie, by to wielkie zobowiązanie, jakie jest już w samym tytule uniwersytetu było skutecznie przekazywane i z radością przyjmowane przez tych, którzy dzisiaj ciągle są otwarci na to, co jest piękne, szlachetne i dobre - na to, co jest prawdą".

Życzenia wszystkim złożył również ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor uniwersytetu. Podkreślał też, że rok 2018 z wielu względów będzie szczególnym czasem dla Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Jednym z powodów będzie beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, która uczyła studentów jak opiekować się chorymi.

„Ci, którzy ją znali mówią, że często wracała do krótkich, łacińskich sentencji, a w okresie Bożego Narodzenia jej ulubioną sentencją było „admirabile commercium" - cudowna wymiana. Mówiła o tym, jak Syn Boży zechciał stać się Synem ludzkim po to, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi".

Hanna Chrzanowska mówiła też o cudownej wymianie w nieco innym kontekście, powtarzając słowa znanego kaznodziei krakowskiego, ks. Piotra Skargi, który mówił: „Bóg zechciał, abyśmy mogli Mu miłosierdziem w drugim człowieku posłużyć".

„Tego też życzę wszystkim, abyśmy w tym, co robimy, służąc ludziom umieli dostrzegać to, że służymy w nich samemu Bogu. Abyśmy mieli wokół nas dobrych ludzi, którzy mimo naszych błędów i słabości dostrzegą w nas działającego Chrystusa".

Po chwili składania życzeń i łamania się opłatkiem studenci zaprezentowali przygotowane przez siebie krótkie jasełka.

Oceń treść:
Źródło:
;