Nauczanie
Franciszek spotkał się z włoskimi przedsiębiorcami
Chrześcijański przedsiębiorca to świecki misjonarz, który w swoim życiu i pracy ma kierować się Ewangelią i nauką społeczną Kościoła. Jeśli troska o dobro wspólne będzie naczelną zasadą działania takiego biznesmena, wtedy jego praca stanie się drogą do świętości – przypomniał Papież, spotykając się w watykańskiej Auli Pawła VI z liczącą ok. 7 tys. osób grupą z włoskiego Związku Chrześcijańskich Przedsiębiorców (Unione Cristiana Imprenditori Dirigenti).
„Firma i gabinet dyrektora mogą stać się miejscem uświęcenia dzięki zaangażowaniu wszystkich w tworzenie braterskich relacji między przedsiębiorcami, menedżerami i pracownikami. Sprzyja to współodpowiedzialności i współpracy we wspólnym interesie. Ma decydujące znaczenie, by zwrócić szczególną uwagę na jakość życia zawodowego pracowników, którzy stanowią najcenniejszy kapitał przedsiębiorstwa. Przede wszystkim chodzi tu o harmonizację pracy i życia rodzinnego. Mam na myśli zwłaszcza kobiety. Zadanie polega na tym, by chronić zarówno ich prawo do pracy, jak też powołanie do macierzyństwa i obecności w rodzinie. Ile razy słyszeliśmy, że kobieta mówi szefowi: «Jestem w ciąży» i słyszy wtedy: «Od końca miesiąca już pani nie pracuje». Należy chronić kobietę i pomagać jej w wypełnianiu podwójnej pracy: chodzi tu prawo do tego, by pracowała, i prawo do macierzyństwa” – podkreślił Franciszek.
Powołanie, by być misjonarzem społecznego przesłania Ewangelii w świecie biznesu, wyraża się według Franciszka przede wszystkim wrażliwością na ludzką biedę i słabość. Poprzez różne działania pomocowe i działalność charytatywną przedsiębiorcy mogą się w sposób praktyczny włączyć w obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.
„Ktoś z was mógłby mi powiedzieć: «Owszem, ojcze, gdy chodzi o dzieła miłosierdzia, dajemy trochę pomocy charytatywnej…». Ale nie wystarczy udzielać pomocy, nie wystarczy świadczyć trochę dobroczynności. To może być pierwszy krok, ale nie wystarczający. Należy organizować działalność ekonomiczną w duchu Ewangelii, to znaczy w służbie osoby i dobra wspólnego. W tej perspektywie jesteście powołani do współpracy w celu wzmacniania przedsiębiorczego ducha pomocniczości, aby stawiać czoło wyzwaniom etycznym i wyzwaniom rynku. Przede wszystkim jesteście wezwani, by tworzyć dobre możliwości zatrudnienia. Pomyślcie o młodych i bądźcie kreatywni w tworzeniu miejsc pracy, ponieważ ten, kto nie ma pracy, nie tylko nie przynosi chleba do domu, ale traci też swoją godność!” – powiedział Papież.