Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Nauczanie

Franciszek: zwracajmy uwagę na małe i wielkie okazje czynienia dobra

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

Autentyczność misji Kościoła nie zależy od sukcesu lub satysfakcjonujących rezultatów, ale pójścia naprzód z odwagą zaufania i pokorą powierzenia się Bogu. Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Papież przypomniał, że postawa wiary przekracza nasze plany, kalkulacje i prognozy. Zachęcił też do zwracania uwagi na małe i wielkie okazje do czynienia dobra. 

 

Komentując dwie przypowieści o Królestwie Bożym i dynamice jego wzrostu wybrzmiewające w niedzielnej Ewangelii, Franciszek przypomniał, że jego rozwój i kiełkowanie w dziejach zależy nie tyle od pracy człowieka, ile jest przede wszystkim wyrazem mocy i dobroci Boga. Wskazał, że gdy historia ze swoimi wydarzeniami i bohaterami wydaje się zmierzać w kierunku przeciwnym planom Ojca Niebieskiego, który chce dla wszystkich swoich dzieci sprawiedliwości, braterstwa i pokoju, mamy „przeżywać te okresy jako czas próby, nadziei i czujnego oczekiwania na żniwo”.

“Rzeczywiście, wczoraj podobnie jak i dziś, Królestwo Boże rośnie na świecie w sposób tajemniczy i zaskakujący, ujawniając ukrytą moc małego ziarna, jego zwycięską żywotność – mówił Papież. – Gdy gromadzą się wydarzenia osobiste i społeczne, które zdają się niekiedy oznaczyć katastrofę nadziei, trzeba trwać, ufając w ciche, ale możne działanie Boga. Dlatego w chwilach mroku i trudności nie możemy się załamywać, ale powinniśmy trwać zakotwiczeni w wierności Boga, w Jego obecności, która zawsze zbawia. Pamiętajmy o tym, że Bóg zawsze zbawia”.

Komentując przypowieść o ziarnku gorczycy, którego ogromny rozwój jest nieprzewidywalny i zaskakujący Papież podkreślił, że tę logikę nieprzewidywalności Boga trudno jest nam zaakceptować w naszym życiu.

“Dzisiaj Pan zachęca nas do postawy wiary, która przekracza nasze plany, nasze kalkulacje, nasze prognozy. Jest to zaproszenie do bardziej szczodrego otwarcia się na plany Boga, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i wspólnotowej. W naszych wspólnotach musimy zwracać uwagę na małe i wielkie okazje czynienia dobra, jakie daje nam Pan, pozwalając się nam zaangażować w Jego dynamikę miłości, gościnności i miłosierdzia wobec wszystkich – mówił Ojciec Święty. – Autentyczność misji Kościoła nie zależy od sukcesu lub satysfakcjonujących rezultatów, ale pójścia naprzód z odwagą zaufania i pokorą powierzenia się Bogu. Jest to świadomość, że jesteśmy małymi i słabymi narzędziami, które w rękach Boga i z Jego łaską mogą dokonywać wielkich dzieł, sprawiając rozwój Jego Królestwa, które jest «sprawiedliwością, pokojem i radością w Duchu Świętym»”.

Ojciec Święty wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia w sprawie Światowego Paktu o Uchodźcach. Papież mówił o tym w Watykanie po modlitwie Anioł Pański, nawiązując do przypadającego 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy.

Franciszek przypomniał, że został on ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych po to, by zwrócić uwagę na to, co przeżywają, często w wielkiej niepewności i cierpieniu, nasi bracia zmuszeni do ucieczki ze swej ziemi z powodu konfliktów i prześladowań. Wskazał, że w tym roku Dzień ten wypada w trakcie konsultacji między rządami w sprawie przyjęcia Światowego Paktu o Uchodźcach. Ma on zostać przyjęty w ciągu roku dla bezpiecznej, uporządkowanej i uregulowanej migracji.

“Mam nadzieję, że państwa zaangażowane w ten proces osiągną porozumienie, aby zapewnić - odpowiedzialnie i humanitarnie - pomoc i ochronę, tym którzy są zmuszeni do opuszczenia swego kraju – mówił Franciszek. – Także każdy z nas wezwany jest do okazania bliskości uchodźcom, do spotykania się z nimi, do doceniania ich wkładu, aby mogli lepiej zintegrować się ze wspólnotami, które ich przyjmują. W tym spotykaniu oraz wzajemnym szacunku i wsparciu znajduje się rozwiązanie wielu problemów”.

Postulaty Stolicy Apostolskiej w sprawie Światowego Paktu o Uchodźcach przedstawił w Genewie jej Stały Obserwator przy ONZ abp Ivan Jurkovič. Przypomniał m.in., że aby zafunkcjonował on w sposób efektywny musi zachować swoją nieupolitycznioną naturę i nie stać się polem do walki dla różnych interesów politycznych. Wskazał także, że ważne jest podkreślenie obowiązków i odpowiedzialności migrantów, jak i konieczności poszanowania przez nich dziedzictwa kulturowego i praw państw ich przyjmujących. W tym kontekście nie można mówić o zwykłej tolerancji, ale jak powiedział Papież, o zmierzaniu w stronę postaw promujących kulturę spotkania i braterstwo – zauważył abp Jurkovič.

Oceń treść:
Źródło:
;