Nauczanie
Franciszek: chrześcijanin świadkiem paschalnej radości i nadziei
Papież Franciszek wezwał wierzących, by byli we współczesnym świecie świadkami paschalnej radości i nadziei. Wskazał, że chrześcijanie są zobowiązani do dzielenia się prawdą o zmartwychwstaniu Chrystusa szczególnie z ludźmi cierpiącymi i przeżywającymi życiowe trudności. Ojciec Święty mówił o tym w czasie południowego spotkania z wiernymi na modlitwie maryjnej okresu wielkanocnego. Na plac św. Piotra przybyło 50 tys. pielgrzymów.
Inspiracją do papieskiego rozważania była niedzielna Ewangelia opowiadająca o objawieniu się zmartwychwstałego Jezusa uczniom na brzegu Jeziora Galilejskiego podczas cudownego połowu. Franciszek nawiązał do okrzyku Piotra „To jest Pan!”, gdy ten rzucił się z łodzi w morze i popłynął w kierunku brzegu, ku Jezusowi.
„W tym zawołaniu: «To jest Pan», tkwi cały entuzjazm wiary paschalnej, pełnej radości i zdumienia, ostro kontrastującej z zagubieniem, przygnębieniem, poczuciem bezsilności, które narosły w sercach uczniów – mówił Franciszek. - Obecność zmartwychwstałego Jezusa przemienia wszystko: ciemność została pokonana przez światło, bezużyteczna praca ponownie staje się owocna i obiecująca, poczucie zmęczenia i opuszczenia ustępuje miejsca przypływowi nowej siły i pewności, że On jest z nami”.
Franciszek podkreślił, że nawet jeśli na pierwszy rzut oka czasem może się wydawać, że przeważają ciemności zła i trud życia codziennego, to Kościół wie z całą pewnością, że nad tymi którzy podążają za Jezusem rozbłyska nigdy niegasnące światło Wielkanocy.
„Wielkie orędzie Zmartwychwstania napełnia serca wierzących głęboką radością i niezłomną nadzieją. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Także dzisiaj Kościół nadal głosi to świąteczne orędzie – mówił Ojciec Święty. - Radość i nadzieja nadal wypełniają serca, są widoczne na twarzach, w gestach i słowach. Wszyscy chrześcijanie jesteśmy wezwani do przekazywania tego przesłania o zmartwychwstaniu każdemu, kogo spotkamy, zwłaszcza cierpiącym, samotnym, żyjącym w trudnych warunkach, chorym, uchodźcom i zepchniętym na margines. Sprawmy, by do wszystkich dotarł promień światła zmartwychwstałego Chrystusa, znak Jego miłosiernej mocy”.
Na zakończenie Franciszek prosił, by Pan odnowił w nas paschalną wiarę i uczynił bardziej świadomymi naszej misji w służbie Ewangelii i braci.