Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Nauczanie

Franciszek: musimy jak Jezus patrzeć, współczuć, nauczać

 fot. Anna Munk

Papież Franciszek dziękował dziś Bogu za, jak powiedział, wielki dar jakim była jego niezapomniana pielgrzymka do Ameryki Łacińskiej. Wyznał, że modlił się, by w jej trakcie prowadził go Duch Jezusa, Dobrego Pasterza. Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański. Wyszedł od niedzielnej Ewangelii opowiadającej o tym, jak po trudzie misji Jezus oddala się z Apostołami na pustynne miejsce, by nieco odpocząć. Tłumy zwiedziały się jednak o tym i poszły za nimi. „Gdy Jezus wysiadł z łodzi, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać” – mówił Franciszek wyciągając z tej sceny trzy słowa charakteryzujące Dobrego Pasterza: widzieć, współczuć, nauczać.

 

„Możemy je nazwać czasownikami Pasterza. Pierwszy i drugi są zawsze związane w postawie Jezusa: i rzeczywiście, Jego spojrzenie nie jest spojrzeniem socjologa czy fotoreportera, bo On zawsze spogląda «oczyma serca» - mówił Papież. - Te dwa czasowniki, «zobaczyć» i «ulitować się», ukazują Jezusa jako Dobrego Pasterza. Również Jego współczucie nie jest tylko ludzkim żałowaniem kogoś, ale głębokim wzruszeniem Mesjasza, w którym ucieleśnia się czułość Boga. Z tego współczucia rodzi się pragnienie Jezusa, aby nakarmić tłum chlebem swego Słowa”.

 Franciszek mówił, że właśnie w takim duchu pielgrzymował do trzech krajów Ameryki Łacińskiej: Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Bogu podziękował za ten wielki dar, a ludziom za gorące przyjęcie.

„Wraz z tymi braćmi i siostrami chwaliłem Boga za cuda, jakich dokonał w Ludzie Bożym pielgrzymującym na tych ziemiach, i za wiarę, która ożywiała i ożywia jego życie i kulturę. Chwaliliśmy Go również za piękno natury, którym ubogacił te kraje – mówił Papież. - Kontynent latynoamerykański ma wielki potencjał ludzki i duchowy, strzeże głęboko zakorzenionych wartości chrześcijańskich, ale doświadcza również poważnych problemów społecznych i gospodarczych. Aby przyczynić się do ich rozwiązania, Kościół angażuje się w mobilizację sił duchowych i moralnych swoich wspólnot, współpracując ze wszystkimi zdrowymi komponentami społeczeństwa. W obliczu wielkich wyzwań, z którymi musi się zmierzyć głoszenie Ewangelii zachęciłem, by czerpać z Chrystusa Pana łaskę, która zbawia i daje siłę angażowania się w chrześcijańskie świadectwo, do głoszenia wszędzie Słowa Bożego, aby mocna religijność tych ludów mogła być zawsze wiernym świadectwem Ewangelii”.

W dniu rekordowych upałów we Włoszech, także w Rzymie, gdzie obowiązuje trzeci najwyższy stan alarmu z tego powodu, Franciszek wyraził uznanie dla, jak mówił, „odwagi” tych, którzy w samo południe przyszli na plac św. Piotra.

Źródło:
;