Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

15 października w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Otrzymał ją ks. Mieczysław Puzewicz.

Jak zaznaczył marszałek Małopolski, Jacek Krupa, nagroda została ustanowiona, by promować postawy będące praktyczną realizacją myśli i nauczania św. Jana Pawła II, wielkiego Polaka i Małopolanina. - Ojciec Święty nieustannie wymagał od nas dialogu - z człowiekiem i światem. Dialogu, który przełamuje bariery polityczne, kulturowe, religijne i społeczne. W obliczu wszechobecnego braku tolerancji i empatii, dialog taki jest nam niezwykle potrzebny - mówił.

Dodał, że trzeba go budować przede wszystkim w codziennych relacjach międzyludzkich. - Dlatego „małopolskim Noblem” uhonorujemy dziś osobę realizującą aktywnie projekty oparte na zasadach dialogu i solidarności z drugim człowiekiem. Taka postawa wymaga silnego charakteru i odwagi. Tegoroczny laureat udowadnia swoim życiem, że świat bardziej ludzki, solidarny i otwarty jest w zasięgu naszych możliwości, ale trzeba spojrzeć głębiej - podkreślił.

Z kolei Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, odczytała na gali apel przyjęty przez sejmik na dzisiejszej sesji. - My, radni województwa małopolskiego, przede wszystkim jako ludzie pokoju i wolności, wzywamy do nieustannego dialogu cywilizacji, kultur i religii w trosce o naszą teraźniejszość, jak i przyszłość wszystkich następnych pokoleń - brzmiał jego fragment.

Uroczystą laudację na cześć wyróżnionego wygłosił podczas poniedziałkowego spotkania ks. Jacek Siepsiak SJ. Wskazał on w niej, że ks. Puzewicz jest wzorem zarówno dla świeckich, jak i kapłanów.

- Trudno wymienić jego wszystkie zasługi. Ale rozumiejąc znaczenie słowa „solidarność”, wyciąga on pomocną dłoń do tych, których odrzucono i często wykreślono ze społeczeństwa. Przywraca im wiarę w drugiego człowieka. Jego droga życiowa wzbudza nas podziw i szacunek. Pokazuje, że warto budować na prawdziwym fundamencie - fundamencie solidarności - powiedział w swoim wystąpieniu jezuita.

Na teatralnej sali nie zabrakło także wieloletniego sekretarza św. Jana Pawła II – kard. Stanisława Dziwisza, który przypomniał, że papież Polak był zwolennikiem rozwiązywania konfliktów poprzez dialog. - On głosił i czynił miłosierdzie. Nikt nie wyszedł od niego bez wsparcia. A my przecież jesteśmy dziedzicami jego posłannictwa w świecie. Także ks. Puzewicz, który buduje porozumienie międzyludzkie i pełni niezwykle dzieła miłosierdzia. To najlepsza realizacja testamentu Jana Pawła II - powiedział purpurat o laureacie.

Sam wyróżniony podkreślił, że przyznanie nagrody wzrusza go szczególnie tym, że jest ona związana z Janem Pawłem II, któremu zawdzięcza powołanie i idee, które realizuje na co dzień przy pomocy innych, przede wszystkim zamysłu cywilizacji miłości. - On wzywał, by szczytne idee przekuwać na konkretne zaangażowania. Podobnie jak wzywał do posiadania wyobraźni miłosierdzia. Mam nadzieję, że naszemu środowisku udaje się to robić przez służbę bezdomnym, więźniom czy uchodźcom - wyjaśnił.

Duchowny dopowiedział, że ważne są dla niego słowa św. Jana Pawła II, że cierpiący człowiek „woła o drugiego człowieka”. - Myśl Jana Pawła II jest ogromnie inspirująca do działania. Niestety w Polsce papież Polak jest „niedoczytany” i na pewno jeszcze „niewykonany”. Trzeba więc podjąć tą drogę jego nauczania i uczynić z niej kopalnię brylantów.

Galę uświetnił występ Możdżer Danielsson Fresco Trio.

*****

Ks. Mieczysław Puzewicz urodził się 7 stycznia 1960 roku w Świelubiu. Działa na wielu frontach pomocy międzyludzkiej. Angażuje się w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji, jest mentorem w programach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji, a także organizatorem pomocy dla powodzian w Serbii czy domu dla uchodźców na Białorusi.

Tegoroczny laureat Nagrody Veritatis Splendor to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie oraz młodzieży w schroniskach dla nieletnich, w tym w ramach kampanii „Budujcie Cywilizację Miłości”.

Oceń treść:
Źródło:
;