Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

Jan Paweł II – polski i chorwacki papież

Dobiega końca sezon urlopowy. W ostatnich latach Polacy coraz częściej za cel wakacyjnych wyjazdów obierają Chorwację. Jednak nie tylko to łączy oba narody. Podobnie jak w naszym kraju, tak i zdecydowana większość Chorwatów (ok. 88 proc.) deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego. A szczególnym kultem otaczają osobę błogosławionego papieża-Polaka.

 

Jan Paweł II trzy razy odwiedził niepodległą Chorwację. Po raz pierwszy przybył tam we wrześniu 1994 roku – kilka miesięcy przed zakończenie wojny domowej na Bałkanach. Z tego powodu niemożliwa była papieska wizyta w Sarajewie i Belgradzie. Ojciec Święty zawitał więc jedynie do Zagrzebia. Podczas dwóch dni tam spędzonych stale nawiązywał do trwającego konfliktu i wzywał do przebaczenia, pojednania i pokoju (na polu zarówno narodowym, etnicznym, jak i wyznaniowym).

Te trzy kwestie były wiodącym motywem papieskich przemówień także podczas dwóch kolejnych pielgrzymek (w 1998 i 2003 roku), mimo że działania wojenne już się zakończyły. Szczególną symbolikę miało wydarzenie z ostatniej wizyty, kiedy to Jan Paweł II pobłogosławił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni w Djakovie, który został wydobyty z ołtarza ze zniszczonego – w wyniku wojny – klasztoru świętych Filipa i Jakuba. Z perspektywy czasu wydaje się, że papieskie słowa o przebaczeniu, pojednaniu i pokoju trafily na podatny grunt.

Warto również wspomnieć o wydarzeniu sprzed 15 lat, które spotkało się z wielką radością chorwackich katolików. Podczas pielgrzymki w 1998 roku papież-Polak beatyfikował kard. Alojzego Stepinaca – bohatera narodowego i męczennika okresu komunizmu.

Chorwaci są też niezwykle wdzięczni Janowi Pawłowi II za wsparcie polityczne. Stolica Apostolska – jako druga po Niemczech – uznała w 1991 roku niepodległość Chorwacji. A w późniejszych latach papież wspirał starania chorwackich władz o członkostwo w Unii Europejskiej (uwieńczone pozytywnie 1 lipca br.). Podczas ostatniej pielgrzymki do tego kraju Ojciec Święty podkreślił, że „bogata tradycja Chorwacji z pewnością przyczyni się do umocnienia Unii, zarówno jako całości administracyjnej i terytorialnej, jak też jako rzeczywistości kulturowej i duchowej”.

Dziś trudno w tym kraju znaleźć miasto, w którym nie byłoby placu nazwanego jego imieniem. Chorwaci znają i kochają papieża z Polski. Szczególnie widać to w młodym pokoleniu. Dostrzegając ich zainteresowanie bł. Janem Pawłem II, Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk podjął się w zeszłym roku zorganizowania wspólnego spotkania polskiej i chorwackiej młodzieży. Odbyło się ono we wrześniu 2012 roku w Wadowicach. W „Pierwszym Polsko-Chorwackim Spotkaniu Młodzieży Katolickiej im. błogosławionego Jana Pawła II” uczestniczyło 120 młodych ludzi, którzy poza rodzinnym miastem Ojca Świętego zwiedzili również Kraków i Wieliczkę. Podczas tego spotkania Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio wyraził opinię, że to osoba błogosławionego papieża-Polaka jest elementem spajającym oba narody, gdyż i przez Chorwatów jest on traktowany jak swój. A podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach chorwacki ksiądz Donald Marković mówił "o polskim i chorwackim papieżu Janie Pawle II, będącym naszym wspólnym Ojcem Świętym”.

Na zakończenie piosenka o Janie Pawle II autorstwa chorwackiego pieśniarza Marko Perkovicia Thompsona:

Źródło:
;