Imieniny: Anastazji, Eugenii

Wydarzenia:

Polska

Jedyny w Polsce festiwal chrześcijańskiego hip-hopu

rok świętego stanisława kostki fot. Materiały prasowe

W miniony weekend po raz ósmy odbył się w Złotowie "Projekt Kostka" - jedyny w Polsce festiwal chrześcijańskiego hip-hopu organizowany przez misjonarzy Świętej Rodziny. Wydarzeniu patronuje św. Stanisław Kostka, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku i od którego Święto Młodych na Krajnie w diecezji bydgoskiej otrzymało swoją nazwę.

 

Przez trzy dni Projektu Kostka młodzież szkół średnich mogła uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i koncertach. "Słuchamy tego, czego słucha młodzież, a oni słuchają dziś hip-hopu" - mówią organizatorzy i podkreślają, że ten gatunek z natury nastawiony jest na przekaz słowa i dlatego pomocny w ewangelizacji.

Piotr "Poison" Plichta, jeden z wykonawców, wykorzystuje go, aby opowiadać o swoim osobistym spotkaniu z Bogiem i nawróceniu. W programie profilaktycznym "Nie zmarnuj swojego życia" uczestniczyło ok. 1500 uczniów miejscowych gimnazjów i szkół średnich. Jak zaznaczył prowadzący Łukasz Bęś, tego typu spotkania pomagają młodzieży zmieniać swoje życie i odpowiadać na pytanie, co chcą robić w swoim życiu.

Sobotnie przedpołudnie to przede wszystkim przesłuchania w ramach konkursu promującego osoby rozpoczynające przygodę z muzyką hip-hop. Nagrodą dla zwycięzcy była m. in. możliwość nagrania profesjonalnego wideoklipu. DJ Długi z ekipy "Rób to, co kochasz" w formie warsztatowej zaprezentował, na czym polega praca profesjonalnego didżeja. Jako że patron wydarzenia należał do Towarzystwa Jezusowego, nie zabrakło w tym roku także jezuickiego akcentu. Przemysław Wysogląd SJ zaprezentował narysowany przez niego komiks opowiadający o życiu św. Stanisława Kostki. W swojej homilii poprosił młodych, by wzorem Kostki podążali za swoimi pragnieniami, wśród których najważniejszym jest pragnienie świętości.

Sobotni wieczór to seria koncertów. Rozpoczęli laureaci przeglądu muzycznego, a po nich Poison 777, Muode Koty, Rymcerze i Arkadio. Wśród laureatów byli wychowankowie z ogniska wychowawczego w Świdrze-Otwocku, którzy poprzez muzykę chcą opowiadać o życiowej walce, także o wiarę, jaką prowadzą oni sami i ich rówieśnicy. Katecheta ogniska ks. Filip Manikowski MSF powiedział, że przywiózł swoich wychowanków na Projekt Kostka, aby mogli spotkać prawdziwych chrześcijan: szczęśliwych i zadowolonych z tego, że Jezus Chrystus jest ich Panem.

Przez cały czas trwania imprezy, obecna była "Strefa Modlitwy", w której trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji uczestników i organizatorów, a misjonarze Świętej Rodziny posługiwali sakramentem pokuty.

Festiwal zakończył się audiowizualnym przedstawieniem "KOSTKA" przygotowanym przez grupę akademicką "KLEMA" z Grodziska Mazowieckiego. Ewangelizują poprzez przedstawienia inspirowane patronami danego roku liturgicznego. Wykorzystując światło i dźwięk chcą odpowiedzieć na potrzeby młodszego pokolenia.

W ocenie burmistrza Złotowa "Projekt Kostka" to wydarzenie, które na stałe wpisało się życie miasta i jest wspaniałą alternatywą dla tutejszej młodzieży.

Oceń treść:
Źródło:
;