Imieniny: Bohdany, Bozydara

Wydarzenia:

Nauczanie

Jezus wzywa do dokonania wyboru między Nim a duchem świata

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

Jak w każdą niedzielę, Papież Franciszek spotkał się ze zgromadzonymi na Placu św. Piotra wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański. W poprzedzającym ją rozważaniu nawiązał do refleksji Jezusa na temat dwóch przeciwstawnych sposobów życia: tego, który proponuje świat, i tego ewangelicznego. Ewangelia opisuje owe sytuacje, opowiadając przypowieść o rządcy niewiernym i skorumpowanym, który został pochwalony przez Chrystusa mimo swej nieuczciwości (por. Łk 16, 1-13). Ojciec Święty od razu podkreślił jednak, że rządca nie jest przedstawiony tu jako wzór do naśladowania, ale tylko jako przykład przebiegłości.

 

„Jesteśmy wezwani, aby na tę przebiegłość światową odpowiedzieć przebiegłością chrześcijańską, która jest darem Ducha Świętego. Chodzi o porzucenie ducha i wartości świata, które bardzo podobają się diabłu, aby żyć według Ewangelii. A światowość, jak się przejawia? Postawami korupcji, oszustwa, nadużyciami. Stanowi ona drogę najbardziej błędną, drogę grzechu, ponieważ jedno wiąże się z drugim. To jest jak łańcuch, nawet jeśli, co może być prawdą, mamy tu generalnie najwygodniejszą drogę do przebycia. Natomiast duch Ewangelii wymaga stylu życia poważnego – poważnego ale i radosnego, pełnego radości! – poważnego i zobowiązującego, naznaczonego uczciwością, poprawnością, szacunkiem dla innych i dla ich godności, obowiązkowością. I to jest właśnie przebiegłość chrześcijańska!” – powiedział Papież.

Franciszek wskazał, że życie oznacza wybór między dwoma drogami: uczciwością a nieuczciwością, wiernością a niewiernością, egoizmem a altruizmem, dobrem a złem. „Nie można wahać się między jedną a drugą, ponieważ realizują one różne i sprzeczne logiki. Prorok Eliasz mówił do ludu Izraela, który szedł tymi dwoma drogami: «ale wy utykacie na dwie nogi». To trafny obraz. Ważne, aby postanowić jaki kierunek obrać, a następnie, obrawszy właściwy, podążać energicznie i stanowczo, powierzając się Bożej łasce i wsparciu Ducha Świętego. Zakończenie tego fragmentu Ewangelii jest mocne i kategoryczne: „Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi (Łk 16, 13)” – powiedział Franciszek.

A zatem, mówił Ojciec Święty, Jezus wzywa nas dzisiaj do dokonania jasnego wyboru między Nim a duchem świata, między logiką korupcji i zachłanności a logiką prawości i dzielenia się z innymi. „Niektórzy obchodzą się z korupcją tak jak z narkotykami: myślą, że mogą jej używać i zaniechać kiedy zechcą. Zaczyna się czymś małym: jakiś prezencik tutaj, jakaś łapówka tam. I między jednym a drugim powoli traci się własną wolność. Także korupcja powoduje uzależnienie i powoduje ubóstwo, wyzysk, cierpienie. Ile jej ofiar w świecie! Ileż ofiar tej rozprzestrzenionej korupcji! Kiedy natomiast próbujemy iść za ewangeliczną logiką uczciwości, przejrzystości intencji i zachowań, braterstwa, to stajemy się budowniczymi sprawiedliwości oraz otwieramy horyzonty nadziei dla ludzkości. W bezinteresowności i dawaniu siebie braciom w darze, służymy właściwemu zarządcy:  Bogu” – powiedział Ojciec Święty.

Źródło:
;