Imieniny: Teofilii, Godzisława, Cezarego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Wspomnienia

Kaplica hospicjum otrzymała wezwanie i relikwie bł. Jana Pawła II

 fot. Piotr Tumidajski

Poznańskie Hospicjum Palium otrzymało dziś relikwie bł. Jana Pawła II. – Relikwie przypominają, że jedność ludzi wierzących nie kończy się ze śmiercią, ale następuje wymiana za pośrednictwem Eucharystii, podczas której jednoczymy się z kultem Kościoła niebiańskiego – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki.

 

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. połączonej z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II do kaplicy hospicjum na os. Rusa w Poznaniu. Jednocześnie kaplica otrzymała wezwanie błogosławionego papieża Polaka. Pacjenci, ich rodziny, pracownicy hospicjum i wolontariusze modlili się o umocnienie w chorobie i wypełnienie się woli Bożej, a także o życie wieczne dla zmarłych.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przekonywał w homilii, że każde relikwie są przypomnieniem chrześcijańskiej prawdy o śmierci i zmartwychwstaniu. Przypomniał, że Jan Paweł II w ostatnich latach swego życia bardzo chorował, ale ludzie nie chcieli wierzyć w jego odejście. Metropolita poznański zauważył, że papież nie tylko przygotowywał się do śmierci, a także wydał szczegółowe dyspozycje odnośnie do swojego pogrzebu.

– Wszystko, co mówił i robił wskazywało, że pogodził się ze śmiercią i chciał jak najlepiej i świadomie przeżyć jej moment – stwierdził abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zwrócił też uwagę, że ludzie od wieków żywili nadzieję na znalezienie lekarstwa na wszelkie choroby i śmierć, zapewniającego nieśmiertelność. Prawdziwe lekarstwo dające nieśmiertelność tkwi natomiast w naszym wnętrzu. Tajemniczy proces nowego przymierza, które nie zna śmierci, rozpoczyna się w nas na chrzcie św. – W chrzcie św. rozpoczyna się w nas nowe życie nieunicestwione przez śmierć, ale wprowadzające w pełne światło – przypomniał abp Gądecki.

Hospicjum Palium jest największym Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej. Obecnie poznański ośrodek oferuje 24 miejsca stacjonarnej opieki całodobowej. W planach rozbudowy jest kolejnych 12.
Pod koniec 2010 r. rozpoczęła się kampania „Motyle dla Hospicjum” na rzecz rozbudowy tej placówki.

Źródło:
;