Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Polska

Kard. Dziwisz do Rycerzy Kolumba: Nadal zmieniajcie świat na lepsze

 fot. Łukasz Kaczyński

- Ufam, że nadal będziecie zmieniać na lepsze świat, w którym żyjemy. Ufam, że nadal będziecie przygotowywać Chrystusowi drogę do ludzkich serc i środowisk. Niech On wam błogosławi w tym wielkim dziele! - Mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. z udziałem Rycerzy Kolumba. Tego dnia miało miejsce zaprzysiężenie Rady Stanowej w Zakopanem.

 

W wygłoszonej homilii kard. Stanisław Dziwisz, zwracając się do Rycerzy Kolumba, zachęcił, by pomyśleli o swoim powołaniu, tym osobistym i zbiorowym.

- Możemy powiedzieć, że od zarania waszego życia Bóg powołał każdego z was, byście byli Jego sługami i spełniali postawione przed wami zadania. Dzięki temu Boże orędzie Miłości będzie głoszone w waszych środowiskach - wszędzie tam, gdzie ludzie spragnieni są prawdy, dobra i miłości.

W dalszych słowach hierarcha przypomniał, że męska wspólnota Rycerzy Kolumba została założona w Stanach Zjednoczonych w 1881 roku, a jej głównymi hasłami były i są „jedność i miłosierdzie" oraz „braterstwo i patriotyzm".

Odwołując się także do obchodzonej dziś Uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela, kardynał podkreślił, że Rycerze Kolumba, podobnie jak Jan Chrzciciel, mają przygotowywać drogę dla Pana w sercach innych ludzi. Co to znaczy? Kard. Dziwisz wyjaśnił, że wskazuje na to Statut wspólnoty.

- Mowa jest w nim o działalności dobroczynnej, edukacyjnej i religijnej. Rycerze Kolumba niosą pomoc finansową zwłaszcza chorym i upośledzonym, pomagają głodnym, bezdomnym i niepełnosprawnym, bronią nienarodzonych i starszych. Czynicie to, pamiętając o słowach Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

Kard. Dziwisz mocno podkreślił jednak, że Rycerz Kolumba nie jest zwykłym filantropem.

- Najważniejszym w jego życiu jest sam Bóg i służba Bogu, która przybiera kształt służby człowiekowi i Kościołowi. Stąd tak ważna w życiu Rycerza jest modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz częste odmawianie Różańca, co również podkreśla wasz Statut. To jest fundament, na którym wyrasta zewnętrzna działalność.

Kardynał przypomniał, że dwumilionowa wspólnota Rycerzy Kolumba na całym świecie zaangażowana jest w konkretną pomoc na rzecz Kościoła, także tę finansową. To Rycerze Kolumba przed 2000 rokiem odnowili fasadę Bazyliki św. Piotra w Rzymie, która nie była poddawana renowacji od 350 lat oraz w 2002 roku podjęli się odnowy kaplic w Grotach Watykańskich. Kard. Ddziwisz podkreślił także, że Jan Paweł II miał wielkie pragnienie, by działalność tej wspólnoty w Europie rozpoczęła się od Polski i tak też się stało w 2006 roku.

Na zakończenie hierarcha wyraził dziękczynienie Bogu za duchowość i działalność Rycerzy Kolumba oraz przekazał im życzenia.

- Ufam, że nadal będziecie zmieniać na lepsze świat, w którym żyjemy. Ufam, że nadal będziecie przygotowywać Chrystusowi drogę do ludzkich serc i środowisk. Niech On wam błogosławi w tym wielkim dziele!

Oceń treść:
Źródło:
;