Polska
Kard. Nycz o procesie beatyfikacyjnym Prymasa Wyszyńskiego
Podczas briefingu prasowego po uroczystej prezentacji “Pro memoria” metropolita warszawski został zapytany o stan trwającego w Stolicy Apostolskiej procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego.
“Nigdy nie udzielam odpowiedzi, kiedy, bo tego nie wiem. Mogę powiedzieć tyle, że proces beatyfikacyjny prymasa składa się, tak jak każdy proces, z dwóch części. Jedna część to opracowywanie Positio i przygotowywanie, po pracy teologów i kardynałów, dekretu o heroiczności cnót. Pod tym względem jestesmy bardzo blisko końca i jestem przekonany że w tej dziedzinie możemy się spodziewać jakiegoś prezentu na gwiazdkę. Proszę mnie nie pytać o dalsze wytłumaczenie” - powiedział kard. Kazimierz Nycz.
“W momencie kiedy papież ogłosi heroiczność cnót, zaczyna się drugi etap, czyli opracowywanie cudu. Tu jest potrzebna modlitwa, czas, spokój. Jeżeli Pan Bóg będzie chciał, a myślę że chce, żeby Wyszyński został błogosławionym, to będzie. Jeśli Prymas Wyszyński w niebie będzie się trochę starał, to też będzie, bo będzie się wstawiał i jakiś cud się wydarzył czy się wydarzy. Wtedy zejdą się te dwie drogi i nastąpi beatyfikacja”.
“Pro memoria” Prymasa Wyszyńskiego
Tysiące codziennych notatek sporządzanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego przez ponad 30 lat złożyło się na wielotomowe dzieło „Pro memoria”. To unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności prymasowskiej w latach 1948-1981.
Cała seria wydawnicza oraz jej pierwszy tom zostały zaprezentowane 28 listopada o godz. 12.00 w Warszawie podczas konferencji prasowej w Sali Senackiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zapiski "Pro memoria" kard. Stefana Wyszyńskiego obejmują okres 1948-1981. Zainaugurowana seria wydawnicza jest pierwszą próbą całościowego i krytycznego wydania zapisek - opatrzonego aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy oraz indeksy. Wydanie jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu podmiotów: Archidiecezji Warszawskiej, Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, dla którego jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach centralnego projektu badawczego „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”.
Obecnie do czytelników trafia I tom monumentalnej serii wydawniczej obejmującej notatki Prymasa Tysiąclecia z lat 1948-1981. II tom „Pro memoria” ukaże się jeszcze w grudniu br. W sumie zaplanowano 27 tomów.
Porozumienie o opracowaniu i publikacji w formie wielotomowego wydawnictwa „Pro memoria” zapisków Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego zostało zawarte 27 lipca 2015 r. w Warszawie. Podpisali je prezes Łukasz Kamiński w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej, kard. Kazimierz Nycz w imieniu Archidiecezji Warszawskiej, abp Wojciech Polak, Prymas Polski w imieniu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński jako rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stanisława Grochowska – Odpowiedzialna Generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Zdaniem bp. Jana Kopca, przewodniczącego Rady Programowej serii wydawniczej „Pro memoria” zapiski kard. Wyszyńskiego są „źródłem na tyle ważnym, iż mogą wpłynąć na zmianę spojrzenia historyków na okres komunizmu w Polsce”. „Ze stronic tych przemawia sam Prymas Tysiąclecia, każdym zdaniem dając świadectwo tego, jak rozumiał swoją odpowiedzialność za Kościół i Naród” – podkreśla w przedmowie bp Kopiec.
Następcy kard. Wyszyńskiego na stolicach metropolii warszawskiej i gnieźnieńskiej kard. Kazimierz Nycz i abp Wojciech Polak wyrazili nadzieję, że dzięki wydaniu „Pro memoria” czytelnicy będą w stanie „lepiej poznać i zrozumieć nie tylko osobę Prymasa Wyszyńskiego, ale także kilka dekad najnowszych dziejów Kościoła powszechnego i naszej Ojczyzny, na które kard. Wyszyński wywarł niezaprzeczalny i doniosły wpływ”. „Jest to także unikalny dokument bogatego życia duchowego i osobistej heroiczności Prymasa Tysiąclecia” – napisali we wstępie do I tomu „Pro memoria”
Przez cały czas swej prymasowskiej posługi kard. Wyszyński regularnie prowadził osobiste zapiski zwane przezeń „Pro memoria”. Pierwszy zapis tego zbioru pochodzi z 22 października 1948 roku, a więc z dnia nagłej śmierci kard. Augusta Hlonda; ostatni zaś z 12 maja 1981 roku, dnia 35. rocznicy konsekracji biskupiej, na 16 dni przed śmiercią ich autora. Z tego, prawie 33-letniego okresu zachowało się kilkadziesiąt tomów rękopisów. Spośród nich światło dzienne ujrzały dotychczas jedynie nieliczne fragmenty - kilka lat temu opublikowano niepełny tekst tomu za lata 1948-1953, także wydano zapiski z 1966 r. Notatki „Pro memoria” za lata 1953-1956 weszły też w pewnym stopniu w skład słynnego tomu „Zapisków więziennych” kard. Wyszyńskiego, opisujących 3-letni okres odosobnienia prymasa.
Radą Programową rozpoczętej serii wydawniczej kieruje bp prof. Jan Kopiec, natomiast stałym Zespołem Redakcyjnym - dr hab. Paweł Skibiński.