Polska
Kard. Dziwisz: nie chcemy fałszywych ideologii w polskim prawie
„Nie godzimy się na to, by importowane, fałszywe ideologie spod znaku gender miały stanowić o polskim prawie” – podkreślił dziś na Kaplicówce w Skoczowie kard. Stanisław Dziwisz, wyrażając sprzeciw wobec praw niszczących małżeństwo i rodzinę. Metropolita krakowski, który przewodniczył niedzielnym uroczystościom, wielokrotnie nawiązał do pamiętnego przemówienia wygłoszonego w tym miejscu 20 lat temu przez papieża Polaka.
Słów kard. Dziwisza wysłuchały tysiące uczestników dorocznej diecezjalnej pielgrzymki ku czci urodzonego w Skoczowie męczennika z XVII wieku, św. Jana Sarakandra.
Eucharystii na skoczowskim wzgórzu z monumentalnym krzyżem, miejscu, w którym 22 maja 1995 Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami, przewodniczył kard. Dziwisz. Msze koclelebrowali m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita Ołomuńca abp Jan Graubner, biskup diecezji żylińskiej na Słowacji Tomáš Galis, biskup ostrawsko-opawski, František Lobkowicz
Witając zgromadzonych biskup bielsko-żywiecki bp Roman Pindel przypomniał słowa Jana Pawła II sprzed dwóch dekad oraz podkreślił, że orędzie wygłoszone na Kaplicówce przez papieża o potrzebie ludzi sumienia było niezwykle ważne nie tylko dla Polski i całego świata.
Kard. Dziwisz w homilii nawiązał do słów Jana Pawła II z Kaplicówki o potrzebie ludzi sumienia. Podkreślił jednocześnie, że po 20 latach tamto papieskie wołanie jest wciąż aktualne. „Bo czyż Polska nie woła dziś w dalszym ciągu o ludzi sumienia? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski parlament, kręgi ludzi sprawujących władzę na wszystkich szczeblach? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski Kościół - by dawał przejrzyste świadectwo wierności Ewangelii, solidarności z narodem i odpowiedzialności za jego przyszłość? Czy nie potrzebują ludzi sumienia środki przekazu? − pytał metropolita krakowski.
Zdaniem hierarchy, Polsce potrzeba świętych, którzy nie zagłuszają w sobie głosu sumienia, stale się nawracających, zaangażowanych w sprawy publiczne, troszczących się o dobro wspólne – małżeństw, rodzin, polityków, pracodawców i pracowników. Wskazał na pilną potrzebę międzyludzkiej solidarności.
Purpurat zaznaczył, że pamięć o słowach Jana Pawła II pomaga stawić się czoła wyzwaniom dnia dzisiejszego. „Chcemy w ojczyźnie mądrych praw, chroniących ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci” – dodał.
„Nie godzimy się na to, by importowane, fałszywe ideologie spod znaku gender miały stanowić o polskim prawie, niszcząc małżeństwo i rodzinę, tradycję i religię, a więc korzenie, z których wyrastamy. Nie tędy droga! Nie na tym polega nowoczesność” – przestrzegł kardynał.
Wśród uczestników diecezjalnej pielgrzymki do miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Skoczowa, powiatu cieszyńskiego, województwa śląskiego oraz parlamentarzyści. W uroczystościach uczestniczyli wierni w strojach mieszczan żywieckich, górali śląskich i żywieckich, górnicy, strażacy, członkowie Bractwa Świętego Jakuba, poczty sztandarowe organizacji religijnych i społecznych.
Na koniec metropolita krakowski zaprosił na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Zachęcił także do włączenie się w przygotowania do tego wydarzenia.
Stok Górki Wilamowickiej, zwany potocznie Kaplicówką, to miejsce, na którym w maju 1995 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Sarkandra. Stoi tu papieski krzyż – pamiątka nabożeństwa odprawionego przez papieża-Polaka na katowickim Muchowcu w 1983 roku.
Na Kaplicówce znajduje się też kamienny głaz z herbem papieskim i tablicą pamiątkową. Stoi w miejscu, gdzie ustawiono niegdyś ołtarz polowy, przy którym Jan Paweł II odprawił liturgię 22 maja 1995 roku.
Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Potem z rodziną przeniósł się na Morawy. Był doktorem filozofii i teologii. Został oskarżony o współpracę z Polakami i o ściągnięcie na Morawy najazdu Kozaków. Przez tortury usiłowano wymóc na nim przyznanie się do winy. Oprawcy domagali się także – bezskutecznie – wyjawienia tajemnicy spowiedzi.
Kapłan zmarł 17 marca 1620 r. Jego doczesne szczątki pochowano potajemnie w kościele Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny w Ołomuńcu. Papież Pius IX beatyfikował Jana Sarkandra 6 maja 1860 r., a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Uroczystości ku czci świętego odbywają się w Skoczowie tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca.
22 maja 1995 roku tuż po kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu, na Kaplicówce modlił się Jan Paweł II wraz z rzeszą kilkuset tysięcy pielgrzymów. Papież spotkał się wtedy również z przedstawicielami Kościoła ewangelicko-augsburskiego na ekumenicznej modlitwie.