Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Świat

Kardynał Dziwisz na Kongresie Eucharystycznym i jubileuszu diecezji Požedze

 fot. D. Mirković

Kard. Stanisław Dziwisz wziął udział w III Diecezjalnym Kongresie Eucharystycznym, jaki odbył się w dniach 23-24 września br. w Požedze w Chorwacji.

Emerytowanego metropolitę krakowskiego zaprosił na Kongres biskup diecezji Požega - Antun Škvorčević. Kierowana przez niego diecezja obchodziła także w tym dniach 20-lecie powstania, a ustanowił ją papież Jan Paweł II.

W sobotę 23 września, kard. Stanisław Dziwisz został przywitany w Ratuszu przez burmistrza miasta - Darko Puljašića, a wśród uczestników spotkania byli m.in. arcybiskupi Zadaru - Želimir Puljić i Osijek - Duro Hranić, biskup hiszpański Adolfo Gonzalez Montes, biskup Duro Gašparović, liczni kapłani oraz burmistrzowie, przedstawiciele życia politycznego, religijnego, gospodarczego i kulturalnego.

Krakowski kardynał wyrażając radość z przyjazdu do Chorwacji, w swym przemówieniu wspomniał o trzech pielgrzymkach papieża Jana Pawła II, w których uczestniczył jako jego sekretarz. Podkreślił, że Chorwacja miała zawsze w osobie Ojca świętego szczerego i oddanego przyjaciela, który wspierał naród w trudnych czasach wojny domowej i na drodze odzyskania suwerenności. Swe wystąpienie kard. Dziwisz zakończył przypominając słowa papieża, jakie wypowiedział podczas pielgrzymki w 2003 r.: „Ziemio Chorwacka, niech Bóg wam błogosławi!”

Kongres Eucharystyczny został uroczyście otwarty przed kościołem św. Wawrzyńca, a w ceremonii otwarcia wzięli udział kardynałowie, biskupi, zakonnicy, osoby życia konsekrowanego i duża ilość młodych ludzi przybyłych ze wszystkich parafii diecezji. Wszystkich przywitał ordynariusz bp Antun Škvorčević, który szczególne słowa wdzięczności wyraził pod adresem kard. Dziwisza za podarowane dla katedry w 2013 r. relikwie św. Jana Pawła II.

- Mając świadomość, że Eucharystia jest kulminacją i źródłem całego życia chrześcijańskiego, a Kościół w niej się realizuje, chcemy obchodzić dwudziestą rocznicę naszej diecezji podczas trzeciego Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego i publicznie manifestować wiarę w tajemnicę miłości Jezusa na krzyżu (…) Chcemy być wierni Jezusowi Chrystusowi w naszej diecezji, którą jesteśmy związani z jednym Kościołem katolickim i apostolskim - powiedział bp Škvorčević.

Przy biciu dzwonów wszyscy udali się w procesji do katedry pw. św. Teresy z Avila, gdzie kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystemu nabożeństwu.

Zwracając się w krótkiej homilii do zgromadzonych podkreślił, że tajemnica Eucharystii przypomina, że jest Jezus Chrystus niczego nam nie odbiera. Daje nam się pod postacią Chleba i pozostaje wśród nas, abyśmy byli blisko Niego! Dzięki Jego obecności, Jego boskiej mocy i miłości, możemy wzrastać i rozwijać się zgodnie z planem, jaki dobry Bóg ma względem nas. Oznacza to budowanie życia na skale, która jest On sam – zauważył.

Potem wszyscy uczestnicy Kongresy oglądnęli w auli program artystyczny pt. „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, a wieczorem kolejny koncert słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież.

Centralnym momentem Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego była niedzielna Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, którą koncelebrowali liczni biskupi m.in. z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Słowenii, z Węgier i większość biskupów chorwackich.

W homilii były sekretarz Jana Pawła II wspomniał o 20. rocznicę powstania diecezji, którą w 1997 roku Konstytucją Apostolską „Praeclarum evangelizationis opus” powołał do życia papież Polak, jak również mianował pierwszym biskupem obecnego ordynariusza. Z kolei nazywając Jana Pawła II człowiekiem Eucharystii, kardynał powiedział: „Codziennie widziałem, z jakim przeżyciem odprawiał Najświętszą Ofiarę. Nie opuścił nigdy Mszy świętej w ciągu pięćdziesięciu dziewięciu lat swojego kapłaństwa. Sami widzieliśmy na własne oczy, z jakim skupieniem odprawiał Msze święte, również wobec tłumów wiernych gromadzących się razem z nim przy ołtarzu, czy to w Watykanie, czy też podczas jego licznych podróży apostolskich, także do Chorwacji”. Dodał także, że papież spędzał długie godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy biskupów krakowskich, gdzie także powstawały jego liczne homilie, przemówienia i artykuły. Kaznodzieja podkreślił także, że Eucharystia jest fundamentem jedności Kościoła i powinna pomagać w przezwyciężaniu podziałów istniejących jeszcze w Europie.

W czasie uroczystości odczytano także przesłanie papieża Franciszka z okazji 20-lecia diecezji i Kongresu Eucharystycznego.

Oceń treść:
;