Imieniny: Arlety, Genowefy, Danuty

Wydarzenia:

Pod oknem

Klaryski od siedmiuset lat w Krakowie

kościół świętego andrzeja w krakowie fot. Krzysztof Petela

Krakowskie klaryski (II Zakon św. Franciszka z Asyżu) w tym roku obchodzą 700-lecie swojej obecności w Grodzie Kraka. W tej chwili przeżywają nowennę przed uroczystością swojej Matki – św. Klary z Asyżu.

 

Codziennie o godz. 17.00 w ich kościółku pw. św. Andrzeja Apostoła przy ul. Grodzkiej 54 celebrowana jest Eucharystia, a po niej modlitwy nowennowe przed Najświętszym Sakramentem.

11 sierpnia, w Uroczystość św. Klary mszę św. będą sprawowane o godz. 7.00, 10.00 i 17.00. Ta ostania - w intencji ludzi telewizji, którym od ponad pół wieku patronuje Święta z Asyżu. W tym dniu wierni mogą adorować z Siostrami Chrystusa w Najświętszym Sakramencie w godzinach: 11.00-17.00.

Klaryski przybyły do Krakowa prawdopodobnie około roku 1309. Tekst średniowiecznego dokumentu pergaminowego poświadcza, że otrzymały wtedy polecenie kardynała protektora Zakonu, by zmarłą z konwentu Salomeę, córkę księcia Siemowita, pogrzebać przy kościele krakowskich franciszkanów. Pochówek księżniczki odbył się w tym samym miejscu, w którym w roku 1269 pogrzebano Fundatorkę klasztoru w Skale, bł. Salomeę.

Pierwsza wzmianka o wspólnocie św. Klary przebywającej w Krakowie pojawia się w dokumencie z 31 października 1316 roku.

Informacja, że klaryski osiedliły się przy kościele św. Andrzeja (apud S. Andream) zawarta jest w piśmie donacyjnym ojca klaryski Maruszy, Gerazjusza, z roku 1318. Dwa lata później otrzymały od króla Władysława Łokietka dokument własności kościoła i rozległej parceli.

Więcej na temat życia sióstr klarysek przeczytacie na ich stronie internetowej: www.klaryski.pl.

;