Imieniny: Seweryna, Wiktoryny

Wydarzenia: Światowy Dzień Wegan

Polska

Konsekracja kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

 fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II został 18 maja konsekrowany w Toruniu. Uroczystości przewodniczył legat papieża Franciszka, kardynał Zenon Grocholewski.

 

List do uczestników uroczystości konsekracji przesłał prezydent Andrzej Duda; odczytał go szef jego gabinetu Adam Kwiatkowski.

„Myślę, że ten nowy, piękny kościół, wzniesiony staraniem ojców redemptorystów i dzięki ofiarności społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie, konsekrowany w rocznicę urodzin papieża Polaka i stanowiący wotum wdzięczności za jego pontyfikat, będzie nie tylko pomnikiem jego samego. W pewnym sensie będzie to również pomnik naszej kultury - polskości opartej na szacunku dla osoby ludzkiej i umiłowaniu wolności, na wartościach ewangelicznych i patriotyzmie. Pomnik kultury, która dała światu Jana Pawła II” - napisał w liście prezydent.

W uroczystej mszy świętej wzięło udział kilkuset duchownych, w tym kilkudziesięciu hierarchów. Obecni byli m.in. współpracownicy papieża Jana Pawła II: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a także nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Licznie reprezentowani byli również politycy. Obecni byli: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, szef MON Antoni Macierewicz, minister środowiska Stanisław Szyszko oraz szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro a także parlamentarzyści.

Uroczystość konsekracji poprzedziła parada dziejów, której uczestnicy przebrani byli za postaci historyczne z różnych okresów dziejów Polski, m.in. za Mieszka i Dąbrówkę. Przybyli na uroczystość konsekracji wzięli też udział w kilkugodzinnym koncercie w amfiteatrze położonym nieopodal kościoła, na brzegu Wisły.

„Każdy z nas będzie pewnie na swój sposób przeżywał tę uroczystość. Każdy z nas po cichu będzie w swoim sercu modlić się za rzeczy dla niego ważne, ale myślę, że tym co nas wszystkich łączy jesteśmy tutaj jest to, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy rodziną i że kochamy nasza ojczyznę. Kiedy tak patrzę na państwa na nas wszystkich, na ten kolorowy tłum, radosny i roześmiany, to myślę sobie: dobrze być w Polsce” - powiedziała premier Beata Szydło do zebranych w amfiteatrze.

Świątynia powstała dzięki staraniom Zgromadzenia Redemptorystów i wsparciu datkami przez środowiska Radia Maryja w Polsce i za granicą.

;