Solidarność
„Kredkobranie – 100 uśmiechów na Stulecie”
„Kredkobranie – 100 uśmiechów na Stulecie” to akcja przygotowana przez Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie Korzenie. Jej celem była pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na terenach dawnych Kresów poprzez zbiórkę dla nich przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur szkolnych. Niedawno akcja dobiegła końca, a pierwsza część darów trafiła już na Litwę.
- Jestem przekonany, że akcja - zgodnie z założeniem – przyniosła co najmniej „100 uśmiechów na Stulecie”. Z małych rzeczy buduje się wielkie. W tym szczególnym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pokazaliśmy najmłodszym kresowym Rodakom, że o nich pamiętamy i chcemy im pomóc. To niezwykle ważne i symboliczne. Serdecznie dziękuję organizatorom „Kredkobrania” i wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji! Z pewnością te działania będą miały kontynuację – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Dzięki zaangażowaniu ponad 80 szkół z całej Polski, w tym prawie 50 szkół z Małopolski i Krakowa, akcja zakończyła się sukcesem. W dniach 18-20 października 2018 roku odbył się pierwszy transport.
Dary przekazane na Litwę trafiły do szkół w Koleśnikach, Ejszyszkach, Małych Solecznickich i Podbrodziu. Łącznie około 700 uczniów o polskich korzeniach uczących się w polskich szkołach otrzymało m.in. artykuły papiernicze i przybory szkolne. Są to dzieci, których sytuacja materialna jest najgorsza.
Na Kresy trafiło ponad 10 tysięcy sztuk przyborów, tzn.: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, plecaków, plastelin, przyborów piśmienniczych, przyborów plastycznych.
Pozostałe dary zostaną niebawem przekazane polskim dzieciom z Lwowa i okolic.
- Myśl o zorganizowaniu zbiórki zrodziła się już w zeszłym roku. Dzięki licznym spotkaniom z Polakami na Kresach przy okazji akcji „Rodacy-Bohaterom” i nie tylko dostrzegliśmy, że pomoc potrzebna jest też dla najmłodszego pokolenia Polaków tam mieszkających. Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach wszystkie dzieci mają już wyprawki, jednak na Kresach rodziców nie zawsze stać, aby zakupić te wymarzone przybory szkolne – mówi Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator akcji.
- Dzięki wielkiemu zaangażowaniu mediów i Małopolskiego Kuratorium Oświaty informacja o akcji rozniosła się na całą Polskę. Wielkie słowa podziękowania kieruję do wszystkich darczyńców z całej Polski. Słowa uznania i wdzięczności przekazuję Patronom Honorowym: księdzu abp. Markowi Jędraszewskiemu, metropolicie krakowskiemu, panu Piotrowi Ćwikowi, wojewodzie małopolskiemu, oraz ks. prof. dr. hab. Józefowi Bremerowi SJ, rektorowi Akademii Ignatianum. Dziękuję wszystkim mediom. Serdecznie dziękuję również wolontariuszom zaangażowanym w akcję, których było ponad 30 osób – podsumowuje Tomasz Konturek.