Nauczanie
Ludności poraniona i obolała to jest Jezus
Franciszek spotkał się w sobotę w Auli Pawła VI z członkami organizacji „Lekarze z Afryką”, czyli Kolegium Uniwersyteckiego Aspirantów i Lekarzy Misjonarzy CUAMM. Jest to jedna z największych włoskich instytucji pozarządowych zajmujących się kwestiami promocji i ochrony zdrowia w Afryce. Realizuje różne projekty długoterminowe wspomagające rozwój społeczny na tym kontynencie. Swoją siedzibę ma w Padwie.
Zwracając się do ok. 9 tys. uczestników audiencji Papież przypomniał, że wielu ludzi przewinęło się przez tę organizację, często jako wolontariusze. Podkreślił, że podstawowa opieka zdrowotna w różnych częściach świata, w tym w wielu regionach Afryki, nie jest należyta. Wciąż nie jest prawem, z którego mogliby korzystać wszyscy, ale przywilejem tych, którzy mogą sobie na to pozwolić. Dostęp do świadczeń zdrowotnych, leczenia czy leków często pozostaje jedynie marzeniem. Najbiedniejsi nie mogą za nie zapłacić, są zatem wykluczeni z dostępu do usług szpitalnych, nawet najbardziej podstawowych.
„Wybraliście najbiedniejsze kraje Afryki subsaharyjskiej i obszary najbardziej zapomniane, «ostatni etap » systemów opieki zdrowotnej. To właśnie na peryferie geograficzne posyła was Pan, byście byli miłosiernymi Samarytanami i wychodzili na spotkanie z ubogim Łazarzem, przechodząc przez «drzwi» z pierwszego do trzeciego świata. To są wasze «drzwi święte»! Pracujecie wśród najbardziej bezbronnych grup ludności: matek, by zapewnić im bezpieczny i godny poród, oraz dzieci, zwłaszcza niemowląt. W Afryce zbyt wiele matek umiera podczas porodu i zbyt wiele dzieci nie kończy pierwszego miesiąca życia z powodu niedożywienia i poważnych chorób endemicznych. Zachęcam was, byście pozostali nadal pośród tej ludności poranionej i obolałej: to jest Jezus” – powiedział Papież.
Franciszek przypomniał imponującą historię organizacji, która od ponad sześćdziesięciu lat zaangażowana jest w długoterminowe projekty dla rozwoju Afryki. Dotyczą one ludzi najuboższych w Ugandzie, Tanzanii, Mozambiku, Etiopii, Angoli, Sudanie Południowym czy Sierra Leone. Ta pomoc nadal będzie potrzebna.
„Jesteście lekarzami «z» Afryką, a nie «dla» Afryki, i to jest bardzo ważne! Jesteście wezwani do zaangażowania ludności Afryki w procesy rozwojowe, idąc razem, podzielając dramaty i radości, smutki i entuzjazm. Ludy są pierwszymi czynnikami rozwoju, głównymi odpowiedzialnymi! Wiem, że podejmujecie codzienne wyzwania bezinteresownie i wielkodusznie, nie uprawiając prozelityzmu i nie zajmując miejsca. Co więcej, współpracujecie z Kościołem i samorządami w duchu współuczestnictwa oraz dzielenia się zadaniami i wzajemną odpowiedzialnością. Zachęcam was, byście zachowali swoje szczególne podejście do lokalnej rzeczywistości, pomagając jej rozwijać się i pozostawiając ją, gdy będzie w stanie kontynuować dzieło sama, w perspektywie zrównoważonego rozwoju. To jest logika ziarna, które znika i umiera, aby przynieść trwały owoc” – powiedział Papież.