Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Kulturalnie

Majowe życie literackie w Krakowie

 fot. Inventer89 / wikipedia.org

W maju w Krakowie Mieście Literatury UNESCO towarzyszyć nam będą arcyważne pytania – od kwestii natury i uniwersalności przekładu aż po istnienie Boga. Szukać odpowiedzi na to pierwsze będziemy na Festiwalu im. Jana Błońskiego. Do pytań teologicznych w kontekście literatury wrócimy z kolei na organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II konferencji „Filozofia Boga w twórczości Stanisława Lema”. Dla rozluźnienia warto będzie wybrać się na oryginalne poetyckie spotkanie z najprzaśniejszą muzyką polskiej kultury – w ArtCafe Barakah czekają na nas „Poezje z remizy, czyli recytujemy disco-polo”. Oprócz tego, czeka na nas mnóstwo wydarzeń w krakowskich bibliotekach i księgarniach, w tym: Drugie Życie Książki, Spacery Literackie oraz imponujący Copernicus Festival. Literacki maj zapowiada się oszałamiająco!

 

W maju fani literatury będą mieli aż cztery okazje by wymieniać się książkami: w Powiśle 11 (Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego), podczas Juwenaliów Krakowskich, w ramach 9. Netia Off Camera w Pałacu pod Baranami oraz w Hotelu Forum. Tradycyjnie będą to wielkie, bezpłatne wymiany książek, których zasady pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Edycja stacjonarna 29 maja o godz. 15:00, edycje specjalne: 1 maja o godz. od 15.00, 9 maja o godz. 13.00 oraz 22 maja w godz. 15.00.

Festiwal im. Jana Błońskiego pod hasłem-pytaniem: „Widzieć jasno… w tłumaczeniu?”. W ramach festiwalu odbędą się spotkania z tłumaczami i tłumaczkami, krytykami i krytyczkami przekładu, krytykami i krytyczkami literatury, które będą okazją do przedyskutowania takich terminów jak „literatura globalna”, „literatura światowa” i „literatura narodowa”, a także do zadania wielu pytań m.in: Czy, co i jak widzimy w tłumaczeniu? Czy sama „jasność” jest w tym kontekście kategorią pożądaną, czy raczej należałoby ją – w odniesieniu do przekładu – bardziej sproblematyzować?. Od 18 do 19 maja.

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na warsztaty literackie dla przedszkolaków „Jak powstaje książka? Nie święci garnki lepią, a Marzenia się spełniają”. Jeśli chcesz się przekonać, na ile jest życiowej prawdy w przysłowiach, odwiedź Filię nr 17  Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, by posłuchać o pomysłach bajkowych, szlifowaniu tekstu i współpracy ze wszystkimi, dzięki którym literackie marzenia krakowskiej pisarki dla dzieci – Ewy Stadtműller udało się zrealizować. Autorka  zaprosi też dzieci do wspólnego eksperymentowania nad tworzeniem bajki, legendy, wierszyka, czy zagadek. 9 maja o godz. 11.00.

Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 zaprasza na warsztaty dla rodzin pt. Bajkowy sposób nowy na rozwijanie mowy! Podczas spotkania poruszony zostanie temat zaburzeń i zagrożeń logopedycznych.  Uczestnicy wezmą udział w warsztacie logopedycznym  z wykorzystaniem multimediów prowadzonym przez Dorotę Bełtkiewicz. 11 maja o godz. 17.00.

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na spacer szlakiem Stanisława Lema (przy okazji Festiwalu Nauki w Krakowie) oraz spacer szlakiem Baltazara Gąbki (z okazji Dnia Dziecka). W ramach spaceru szlakiem Lema odwiedzimy miejsca związane z jego życiem zawodowym (Uniwersytet Jagielloński, redakcję Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Literackie) i osobistym (mieszkanie przy ul. Bonersowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnie książek), wspominamy także o miejscach poświęconych jego pamięci, których w Krakowie nie brakuje. Podczas drugiego spaceru uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Spacer szlakiem Stanisława Lema 21 maja, spacer szlakiem Baltazara Gąbki 28 maja.

;