Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Wspomnienia

Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II - od 10 czerwca

Premiera filmu „Małopolska - miejsca serdeczne Jana Pawła II” - to jedno z ważniejszych wydarzeń, jakie odbędzie się w ramach Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II, które rozpoczną się 10 czerwca. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Zatrzymaj się! - Masz we mnie przystań”. Jego uczestnicy będą mogli odwiedzić miejsca, z którymi papież był szczególnie związany.

 

„Film ten jest wyjątkową wędrówką po Małopolsce. Przewodnikiem w tej wędrówce będzie Błogosławiony Jan Paweł II. Przemierzymy Małopolskę szlakiem jego 'miejsc serdecznych', a więc takich, z którymi był najmocniej uczuciowo związany, w których najchętniej bywał, które niezmiennie budziły w nim wzruszenie i zachwyt” – mówi Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Jak podkreślił, film ukazuje w jaki sposób tradycja, kultura i przyroda ojczystego regionu wpłynęły na Karola Wojtyłę i jak ten wpływ uwidaczniał się później w jego wypowiedziach, gdy odwiedzał Kraków i inne miejscowości regionu jako papież Jan Paweł II. „Zaprezentowany film dokumentalny jest także swoistego rodzaju próbą spojrzenia na odwiedzane miejsca oczami papieża. Słuchając jego słów - fragmentów przemówień, wspomnień oraz wierszy - odwiedzimy m.in. Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Podhale, Tatry i Kraków. Przywołamy najbardziej pamiętne sceny jego spotkań z mieszkańcami naszego regionu” – informuje Mariusz Kuś.

Autorem filmu jest Krzysztof Glondys, dziennikarz telewizyjny, autor programów o tematyce kulturalnej, społecznej i religijnej, a jego producentem - Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Premierowa projekcja filmu zrealizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II i TVP Kraków, odbędzie się 10 czerwca o godz. 17.00 w Krakowskim Centrum Kinowym ARS przy ul. św. Jana 6.

Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II odbędą się pod hasłem „Zatrzymaj się! – Masz we mnie przystań” i potrwają od 10 do 11 czerwca. W ramach wydarzenia będzie można odwiedzić miejsca, z którymi związany był Karol Wojtyła i prześledzić jego drogę ku Stolicy Piotrowej; poznać go jako wnuczka, ministranta, ucznia, kleryka, wikarego, biskupa oraz wykładowcę akademickiego.

Odwiedzić będzie można m.in. Czaniec, niewielką wieś beskidzką, w której urodzili się prapradziadek, pradziadek oraz dziadek Karola Wojtyły. W tym też miejscu zobaczyć będzie można wystawę pamiątek po bł. Janie Pawle II, przechowywanych przez jego rodzinę, do dzisiaj zamieszkującą okolice Czańca. Odwiedzić będzie można również Wadowice.

W ramach wydarzenia zobaczyć można Pałac Biskupi w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3. Goście Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić z przewodnikiem: salę ze słynnym oknem papieskim, kaplicę, gabinet sekretarza oraz prywatną bibliotekę.

Jednym z ważnych dla Jana Pawła II miejsc w Małopolsce była miejscowość Niegowić. Po ukończeniu Seminarium Duchownego Karol Wojtyła trafił do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niegowici, aby pełnić tam swoją pierwszą posługę kapłańską. Znajduje się tam wiele obiektów związanych z papieżem, m.in.: jedyny na świecie pomnik przedstawiający osobę Karola Wojtyły jako wikarego oraz replika grobu Ojca Świętego z watykańskiej bazyliki.

Po ukończeniu studiów doktorskich, w roku 1951 Karol Wojtyła powrócił do Krakowa i zamieszkał w Kamienicy Dziekańskiej przy ulicy Kanoniczej. Powstało tam Muzeum Archidiecezjalne kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, które udostępnia zwiedzającym m. in. pokoje, w których mieszkał i pracował Karol Wojtyła oraz oryginalne pamiątki.

Natomiast w Zakopanem będzie można odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Tam znajduje się m. in. ołtarz, przy którym papież odprawił liturgię pod Wielką Krokwią w 1997 r. oraz wiele pamiątek po Ojcu Świętym: jego sutanna, modlitewnik, a także sprzęt narciarski i papieskie buty.
Małopolskim Dniom bł. Jana Pawła II towarzyszyć będą liczne atrakcje m. in.: koncerty i wystawy. Organizatorem przedsięwzięcia jest województwo małopolskie.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.malopolskie.pl.

Źródło:
;