Wspomnienia
Mapping na Franciszkańskiej 3
Jan Paweł II powrócił na Franciszkańską 3. W sobotę 25 kwietnia na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbył się niezwykły pokaz mappingu w technologii 3D o życiu i spuściźnie Papieża Polaka. Ojciec święty ponownie przemówił ze słynnego okna, pod które, jak przed laty, licznie przybyli krakowianie.
Opowieść rozpoczęła się od papieskich Wadowic, miejsca, gdzie "wszystko się zaczęło". Była Bazylika Ofiarowania NMP, zegar ze słynną sentencją "Czas ucieka, wieczność czeka". Później Kraków z Uniwersytetem Jagiellońskim, katedrą wawelską, pałacem biskupim czy kościołem franciszkanów. Nie zabrakło też ukochanych papieskich Tatr, wszystko okraszone wspomnieniami św. Jana Pawła II. Multimedialna podróż śladami Papieża Polaka wyraźnie wpisywała się również w historię naszego kraju, spod papieskiego okna widzowie przenieśli się m.in. na Westerplatte i do Warszawy.
- To było coś niesamowitego, obrazy, dźwięki, wszystko zgrywało się z budynkiem, wracają wspomnienia, a i łezka się trochę kręci w oku - zachwycał się Pan Adam.
- Dla nas starszego pokolenia najbardziej wzruszającym momentem był ten, gdy Ojciec Święty znów pojawił się w oknie, zobaczyć tam ponownie twarz ukochanego św. Jana Pawła II to naprawdę wielkie przeżycie - dodała Pani Stefania.
Tegoroczny mapping nawiązywał również do historii Światowych Dni Młodzieży oraz spotkań Ojca Świętego z młodymi w Watykanie i na całym świecie. Padło też wiele słów kierowanych właśnie do tych, których Jan Paweł II określał "nadzieją Kościoła".
- Chcieliśmy pokazać papieża jako patrona nie tylko rodzin ale także ludzi młodych właśnie poprzez wykorzystanie najnowocześniejszej technologii 3D. W trakcie swojego pontyfikatu Jan Paweł II wypowiadał do nas bardzo ważne słowa i mam nadzieję, że wszystkim zapadły one dziś głęboko w pamięć - tłumaczyła Agata Szuta - dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Ponad 1000 godzin spędzonych w studio, wytężona praca grafików i dźwiękowców opłaciła się. Efekt był naprawdę oszałamiający, co docenili też sami krakowianie nagradzając projekcję gromkimi brawami.
- Podeszliśmy do tego projektu również bardzo emocjonalnie, bo nie był to standardowy mapping, dlatego pojawiły się sceny dramatycznych zniszczeń wojennych. Tu trzeba było oddać emocje do których zwłaszcza my Polacy jesteśmy przywyczajeni. Myślę jednak, że udało się nam to fantastycznie - cieszył się odpowiedzialny za projekt - Jarosław Nadolny z firmy Vissual Sensation.
Projekcję poprzedził koncert Eleni z zespołem, oraz otwarcie multimedialnej wystawy na krakowskich Plantach pt. „Bądźcie dla świata obliczem miłości”. To kronika spotkań św. Jana Pawła II z dziećmi i młodzieżą oraz przedstawicielami różnych kultur na całym świecie. 64 plansze zapełniają zdjęcia z egzotycznych podróży zagranicznych, niecodziennych gestów i zaskakujących reakcji wiernych na Papieża Polaka. Nowością jest zastosowanie do prezentacji zdjęć techniki stereoskopowej (3D).