Imieniny: Teofilii, Godzisława, Cezarego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Wspomnienia

Miejsce "fascynującego spotkania z bł. Janem Pawłem II"

Pierwsze w Polsce narracyjne muzeum religijne będzie fascynującym spotkaniem z bł. Janem Paweł II, człowiekiem zanurzonym w świecie, kochającym ludzi, pasjonującym się teatrem, poezją, przyrodą i sportem, a jednocześnie zanurzonym w dialogu z Bogiem – podkreśla kard. Stanisław Dziwisz w artykule dla jutrzejszego wydania watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

 

Metropolita krakowski przypomina, że jednym z najważniejszych elementów stałej wystawy, jaka powstaje w domu rodzinnym Wojtyłów przy wadowickim rynku, będzie replika Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra, którą poświęci jutro Benedykt XVI.

Kardynał podkreśla, że sprowadzenie kopii „Porta Santa” do Wadowic będzie znaczącym wydarzeniem. „Pamiętam żywo Jana Pawła II, który właśnie te drzwi otworzył i przeszedł przez ich próg w noc Bożego Narodzenia 1999 roku, inaugurując Wielki Jubileusz Roku 2000” – napisał kard. Dziwisz.

„Otwierając Drzwi Święte, Jan Paweł II wprowadził nas w trzecie tysiąclecie, a teraz Benedykt XVI przewodzi nam bezpiecznie i z miłością. Obaj wskazują nam znak Drzwi Świętych, które symbolizują przejście z grzechu do łaski, do jakiego powołany jest każdy chrześcijanin. Przejść przez te Drzwi znaczy wyznać, że Jezus Chrystus jest Panem, a zarazem pogłębić wiarę w Niego, aby żyć nowym życiem, którym nas obdarzył (por. Incarnationis Mysterium, 8)”.

Metropolita krakowski zwraca uwagę, że oryginalna koncepcja artystyczna powstającego w rodzinnym mieście Karola Wojtyły Muzeum, pragnie wyrazić prawdę o jednym, świętym i apostolskim Kościele. Jak zaznaczył hierarcha, dzięki wysiłkowi wielu zaangażowanych osób „za kilkanaście miesięcy otworzymy pierwsze w Polsce narracyjne muzeum religijne, które ukaże bogactwo spuścizny Jana Pawła II”.

„Będzie to fascynujące spotkanie z człowiekiem zanurzonym w świecie, kochającym ludzi, pasjonującym się teatrem, poezją, przyrodą i sportem, a jednocześnie zanurzonym w dialogu z Bogiem. Pozwoli to odkryć osobowość przenikliwego intelektualisty, wymagającego nauczyciela, niestrudzonego pielgrzyma, apostoła i świadka Chrystusa, który wzrastał i dojrzewał w Polsce, tak bardzo ją kochał i godnie reprezentował. Muzeum przypomni jego naukę o Kościele, o tajemnicy Odkupienia i Bożego Miłosierdzia. Przypomni jego wizję świętości życia oraz pozwoli dostrzec jego pragnienie i wezwanie do nowej ewangelizacji podkreślił kardynał, zapraszając na koniec czytelników do odwiedzenia ojczyzny błogosławionego Jana Pawła II, a w szczególności bliskich mu miejsc: królewskiego Krakowa, sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej i rodzinnych Wadowic” – czytamy w artykule kard. Dziwisza opublikowanym na łamach watykańskiego dziennika.

;