Polska
Modlitwa o pokój na Ukrainie
W miejscu, gdzie rozpoczynała swoje życie zakonne św. Faustyna Kowalska, przy ul. Żytniej w Warszawie, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy o Pokój na Ukrainie odbędzie się nocne czuwanie modlitewne. Spotkanie poprowadzi w sobotę 21 marca studiująca w Polsce młodzież ze Wschodu.
O modlitwę „za naszych Braci Ukraińców i o pomoc dla nich” zaapelowali polscy biskupi w komunikacie po obradach 368. Zebrania Plenarnego KEP. Decyzją Episkopatu, piąta niedziela Wielkiego Postu, 22 marca, będzie Ogólnopolskim Dniem Modlitwy o Pokój na Ukrainie.
Czuwanie w intencji pokoju na Ukrainie rozpocznie się w sobotę 21 marca Mszą św. o godz. 18.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie. Będzie jej przewodniczył i Słowo Boże wygłosi dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża. Po Eucharystii będzie miała miejsce adoracja krzyża, a o godz. 19.30 rozpocznie się czuwanie modlitewne. Poprowadzi je studiująca w Polsce młodzież ze Wschodu, skupiona wokół duszpasterstwa akademickiego „Opoka”. Modlitwa potrwa do północy.
– Będzie to wyjątkowy wieczór, w którym czuwać będzie nad nami nasza patronka, święta siostra Faustyna – mówi proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie ks. Krzysztof Stosur, zapraszając wszystkich, którzy chcą i mogą włączyć się we wspólną modlitwę. – Będziemy łączyli cierpienie ludzi, którzy giną na Ukrainie z cierpieniem Chrystusa – dodaje wikariusz parafii ks. Łukasz Urbanek, który w każdą sobotę Wielkiego Postu przewodniczy wieczornej adoracji krzyża. Tym razem wpisze się w nią szczególna pamięć o cierpiących na Wschodzie.
Modlitwa to nie jedyna forma wsparcia, jaką można ofiarować cierpiącym z powodu działań wojennych na Ukrainie. Potrzebujących można wesprzeć m.in. za pośrednictwem Caritas Polska oraz Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Polscy biskupi w komunikacie po ostatnich obradach zachęcili również polskie parafie do nawiązania bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko- i greckokatolickimi. – Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości – napisali.