Polska
Modlitwa w intencji ofiar nadużyć seksualnych
Ojciec Święty Franciszek prosił o ustanowieniu dnia modlitwy i pokuty w intencji ofiar nadużyć seksualnych. Polscy biskupi wyznaczyli na ten dzień pierwszy piątek Wielkiego Postu, który przypada 3 marca.
Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie ws. modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii wydanym 18 lutego. – Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia – dodał.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla, że każdy przypadek nadużycia jest o jednym za dużo. – Po raz kolejny Kościół apeluje: „zero tolerancji dla pedofilii” – mówi.
Jak przypomina Rzecznik Episkopatu, szczegółowe wytyczne odnośnie postępowania w sprawach dotyczących molestowania seksualnego nieletnich Kościół w Polsce opracował, z własnej inicjatywy, już w 2009 roku. Obecnie obowiązują uaktualnione wytyczne, które zostały zatwierdzone w 2015 roku przez Stolicę Apostolską. Są one bardziej restrykcyjne niż przepisy polskiego Kodeksu karnego.
Inicjatywa modlitwy poświęconej ofiarom wykorzystywania seksualnego nieletnich nie będzie pierwszą w Polsce. W 2014 roku miało bowiem miejsce ogólnopolskie czuwanie w intencji wszystkich skrzywdzonych, z modlitwą przebłagalną za grzech pedofilii. Z ramienia Episkopatu zorganizowało je Centrum Ochrony Dziecka, które zajmuje się m.in. kwestią szkoleń dla osób odpowiedzialnych za programy prewencji nadużyć seksualnych.
Poprzez inicjatywy Centrum Ochrony Dziecka, a także ustanowienie dnia modlitwy i pokuty w intencji ofiar nadużyć seksualnych i organizowane w tym dniu Drogi Krzyżowe Kościół zachęca wszystkie środowiska do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.