Świat
Monstracja Fatimska – wotum Polaków już w Fatimie
Monstrancja Fatimska – dar przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia jest już w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Uroczystościom przekazania daru Polaków, które jest wotum dziękczynnym w 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie, przewodniczy Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.
W sobotę 23 września na porannej Mszy świętej w Kaplicy Objawień, której przewodniczył Metropolita Krakowski, Arcybiskup Marek Jędraszewski w homilii przypomniał polskim pielgrzymom o tajemnicy nawrócenia ludzkiego serca, o które prosiła Matka Boża Fatimska. W godzinie miłosierdzia Arcybiskup Jędraszewski uczestniczy w Drodze Krzyżowej.
Wykonana w Gdańsku monstrancja fatimska przedstawia Maryję jako Niewiastę obleczoną w słońce, w jej sercu umieszczany będzie Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi ma stanowić Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symbolikę monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych elementów posiada certyfikat NASA. Monstrancja jest wysoka na metr. Przez 9 miesięcy peregrynowała po 80 parafiach w niemal wszystkich diecezjach Polski, aż dotarła do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem podczas Międzynarodowego Kongresu Mariologiczno-Maryjnego. Stamtąd wyruszyła do Fatimy.
Właśnie górale z Zakopanego są inicjatorami powstania i ofiarowania Fatimie tego niezwykłego wotum, jako wyrazu wdzięczności narodu polskiego za 100-lecie objawień Matki Bożej oraz 20 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem. Sanktuarium na Krzeptówkach zwane jest „polską Fatimą”, ponieważ powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie Ojca Świętego po zamachu 13 maja 1981 roku, dokonanego dokładnie w rocznicę pierwszych objawień Matki Bożej w Fatimie. Jan Paweł II niejednokrotnie podkreślał, że Matce Bożej Fatimskiej zawdzięczał życie.
Polscy czciciele Matki Bożej Fatimskiej podkreślają, że w czasach coraz okrutniejszych konfliktów zbrojnych i prześladowania chrześcijan na całym świecie, podziałów narodowych, rozpadu rodzin, zniewoleń, fali samobójstw, aborcji, eutanazji i demoralizacji, pragną oddać Niepokalanej brak pokoju w świecie, w Polsce, w rodzinach i zawierzyć Jej nowe pokolenie.
Główne uroczystości przekazania Sanktuarium w Fatimie monstrancji od narodu polskiego rozpoczną się w niedzielę 24 września o godzinie 10-tej różańcem Fatimskim. Podczas Mszy świętej o godzinie 11-tej po Komunii świętej Metropolita Krakowski pozdrowi Polaków i wystosuje krótkie orędzie. W tym momencie monstrancja fatimska zostanie ofiarowana Sanktuarium w Fatimie.