Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Z Bogiem

 fot. Adam Brzoza, NASZ KASPROWY

Miłośnicy gór, wielkie osobowości Zakopanego i Podhala ponownie spotkają się na szczycie Kasprowego Wierchu, by wziąć udział w wyjątkowej Mszy świętej.


Przyczynkiem wiosennych spotkań były więzy przyjaźni, jakie przez lata wytworzyła grupa polskich narciarzy związanych z Kasprowym Wierchem. Co ciekawe, miejscem szczególnie sprzyjającym nawiązywaniu tych relacji, był wagonik kolejki wywożącej turystów w samo serce Tatr.

Spotkania, połączone z nabożeństwem, odbywają się pod hasłem „Bliżej nieba, bliżej siebie” w ostatnią niedzielę kwietnia w ośrodku Polskich Kolei Linowych na Kasprowym Wierchu już od 9 lat. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Rafał Sonik - przedsiębiorca, twórca projektu „Nasz Kasprowy”; sportowiec, inicjator wielu działań związanych z upamiętnianiem historii i teraźniejszości Kasprowego Wierchu.

Dla uczestników najbliższego spotkania przygotowano kilka atrakcji, m.in.: projekcję filmu "Nasz Kasprowy" – obrazu pokazującego historię kolejki na Kasprowy Wierch, która obchodzi w tym roku 80-lecie; prezentację przygotowaną przez historyka i znawcę narciarstwa - Wojciecha Szatkowskiego  z  Muzeum Tatrzańskiego pt. "Magia skrętu - to i owo o dawnych zjazdach narciarskich" oraz  występ regionalnego zespołu „Regle”.

Wzorem lat ubiegłych, osobom zasłużonym dla Podhala i gór wręczane zostaną fragmenty liny zachowanej po remoncie kolejki. W poprzednich latach stalowy symbol więzi, jaka łączy ludzi Tatr trafił m.in. w ręce mistrza w skokach narciarskich - Kamila Stocha, wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego - Pawła Skawińskiego, polskiej narciarki i olimpijki - Barbary Grocholskiej-Kurkowiak oraz długoletniego dyrektora Polskich Kolei Linowych - Ryszarda Antoszyka.

Msza święta na Kasprowym Wierchu w niedzielę, 24 kwietnia, rozpocznie się o godz. 13:00.

***

Kolej linowa Kasprowy Wierch
15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty budowy przekroczyły 3,5 mln. przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania, na szczyt Kasprowego, wjechało nim aż 165 tys. osób.  Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Droga na szczyt liczy 4291,59 metrów, a pokonanie jej w wagoniku trwa zaledwie kilkanaście minut. Górna stacja kolejki jest położona na wysokości 1959 m nad poziomem morza i wraz z Obserwatorium Meteorologicznym stanowi parę najwyżej położonych budynków w Polsce.
Turyści mogą poznawać niesamowitą historię kolei linowej i zrozumieć w jaki sposób działa, miedzy innymi dzięki  interaktywnej wystawie zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementem jest ekspozycja poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Pięć lat temu, uczestnicy odbywającej się w Zakopanem Konferencji Episkopatu Polski, wyjechali na szczyt Kasprowego Wierchu, aby uczcić 75-lecie budowy pierwszej w Polsce i w Tatrach kolei linowej. Jubileusz kolejki zbiegł się z innym jubileuszem - stuleciem "Księżówki", która jest Centrum Formacyjnym Episkopatu Polski.



żródła: materiały prasowe PKL, "Nasz Kasprowy"




Źródło:
;