Imieniny: Dionizego, Szczepana

Wydarzenia:

Polska

Nie żyje Piotr Pawłowski, prezes i założyciel Fundacji Integracja

piotr pawłowski fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja zmarł 8 października. Miał 52 lata.

 

„Odszedł Piotr Pawłowski – Prezes Fundacji Integracja, Opoka w dziele przełamywania barier i czynienia świata dostępnym. Panie Prezesie, dziękujemy! Obiecujemy wędrować dalej wytyczonym przez Pana szlakiem wyrównywania szans. Cześć Jego Pamięci!” – napisał w poniedziałek Prezydent RP Andrzej Duda na Twitterze.

„Choć po niefortunnym skoku do wody od 36 lat poruszał się na wózku, był wulkanem energii, którą dosłownie zarażał innych. Pomysłów zawsze było więcej niż czasu na ich realizowanie” - napisali o zmarłym dziś Piotrze Pawłowskim jego współpracownicy z Integracji podkreślając, że przez ćwierć wieku działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością, pozostawił po sobie ogromny dorobek.

Piotr Pawłowski urodził się 1966 r. W Legionowie. Jako 16-latek, podczas wakacji, niefortunnie skoczył do wody i złamał kręgosłup; od tamtej pory był osobą całkowicie sparaliżowaną, poruszającą się na wózku. Był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, a także doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

W 1994 roku założył magazyn „Integracja” dla osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół. Jest to największe i ukazujące się nieprzerwanie czasopismo o tej tematyce w Polsce. Rok później z grupą kilkunastu osób powołał do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a następnie założył Fundację Integracja, aby wspierać działania Stowarzyszenia.

W 2003 roku założył portal Niepelnosprawni.pl poruszający tematykę niepełnosprawności, który ma ponad 300 tysięcy unikalnych użytkowników, 25 tysięcy podstron i publikuje ponad 300 informacji miesięcznie. Był także autorem programu telewizyjnego „Misja Integracja” w całości poświęconego niepełnosprawności - przez 19 lat zrealizowano blisko 650 odcinków.

„Od 25 lat był aktywnym dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier mentalnych społeczeństwa, architektonicznych, cyfrowych i prawnych. Był ambasadorem przemian społecznych w naszym kraju” - czytamy na stronie integracja.org.

Piotr Pawłowski działał na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością poprzez unikatowy serwis rekrutacyjny Sprawniwpracy.com, który zrekrutował już ponad 3 tys. pracowników z różnymi niepełnosprawnościami. Był twórcą sieci Centrów Integracja, w których wsparcie otrzymuje ok. 8 tys. osób rocznie.

Stworzył program „Polska bez barier”, w ramach którego powstały liczne konferencje, publikacje, a także wzrosła dostępność architektoniczna wielu polskich miast. Dostępne obiekty i serwisy internetowe otrzymują od lat certyfikaty „Obiekt bez barier”, „Serwis bez barier” i „Obsługa bez barier”.

Wymyślił i organizował konkursy, m.in.: „Człowiek bez barier” i „Lider Dostępności”, oraz wydarzenia, jak Wielka Gala Integracji – najszersze w Polsce spotkanie osób z niepełnosprawnością podsumowujące rok działań na ich rzecz.

Zainicjował liczne, wielokrotnie nagradzane kampanie społeczne, m.in.: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej?”, „Nie chcę być strażakiem”. Tworzył projekty edukacyjne, m.in. „Wrażliwość na niepełnosprawność”, „Architektura bez barier”, „Razem w naszej szkole”.

Piotr Pawłowski był także wiceprezesem Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością; członkiem Kapituły Nagrody „Dla Dobra Wspólnego” przy Prezydencie RP; członkiem Kapituły ds. Dostępności w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa; przewodniczącym Rady Ekspertów ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania się przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego; członkiem Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy; doradcą Rzecznika Praw Dziecka; stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego; Nagrodę Totus; Medal Rzecznika Praw Obywatelskich; Medal Rzecznika Praw Dziecka; Medal Komisji Edukacji Narodowej; Medal Polskiej Akademii Nauk; Medal Kopernika Związku Banków Polskich; Wektor 2015 – Nagroda Pracodawców RP; tytuł „Społecznika Roku 2015”; był Honorowym Obywatelem Miasta Gdyni.

Oceń treść:
;