Imieniny: Bohdany, Bozydara

Wydarzenia:

Polska

papież na jasnej górze fot. Mazur/episkopat.pl/flicr.com

– To dla mnie wielki honor, że mogłem się włączyć w to jubileuszowe świętowanie. Tymi koronami nie tyle upiększyłem Matkę Bożą, bo Ona była już cała piękna, ile mam nadzieję, że dodały Jej one blasku – powiedział włoski mistrz złotnictwa Michele Affidato

 

Z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej powstały nowe korony, stanowiące replikę koron papieża Klemensa XI sprzed 300 lat (skradzione w 1909 r.).

Nowe, ale stare korony

Z racji jubileuszu zrodził się pomysł rekonstrukcji koron podarowanych przez Klemensa XI. Nowe korony pobłogosławił papież Franciszek 17 maja br. na Placu św. Piotra w Rzymie. Ojcowie paulini zdecydowali, że zostaną one nałożone na Obraz Jasnogórski 28 lipca, dokładnie w 1. rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę. – Pomyśleliśmy, że w rocznicę pobytu Franciszka na Jasnej Górze nałożymy te korony, by upamiętnić papieskie pielgrzymowanie – podkreślił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

W pierwszą rocznicę pielgrzymki Franciszka

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali: arcybiskup senior Stanisław Nowak i bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, a także generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski i o. Marian Waligóra z całym konwentem jasnogórskim. Przybyło wielu kapłanów z różnych stron Polski i świata, w tym rektor bazyliki w Crotone – Don Serafino Parisi i rektor sanktuarium Matki Bożej Capocolonna – Don Bernardino Mongelluzzi. Obecni byli przedstawiciele diecezji Crotone – fundatorzy koron, a wśród nich Michele Affidato, mistrz złotnictwa, wykonawca koron.

– Przed rokiem kolejny następca św. Piotra – Ojciec Święty Franciszek, stojąc na tym miejscu, jak sam powiedział, odebrał „dar spojrzenia Matki”, a następnie, mówiąc do nas na Eucharystii przed Szczytem, podkreślił Jej konkretność i bliskość – tej Matki, którą otrzymaliśmy z wysokości krzyża jako „przedziwną pomoc i obronę” – powiedział na początku Mszy św. abp Depo.

Dar dla Matki Bożej

W homilii, wygłoszonej w językach polskim i włoskim, o. gen. Chrapkowski przypomniał ubiegłoroczną wizytę Franciszka na Jasnej Górze. Nawiązał do 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz inicjatywy „Żywa Korona Maryi”. Wyjaśnił, że przez codzienną troskę o innych stajemy się nieustannie żywym diamentem w koronie Maryi, o czym przypominają nam nowo nałożone korony – replika diademów Klemensa XI, dar wiernych z diecezji Crotone we Włoszech.

Świadectwo

Pod koniec Mszy św. słowa Michele Affidato odczytała Katarzyna Mościńska. „Piękny to sposób żyć między sztuką i wiarą, kierując się miłością do naszej Matki. Wiem, że moją sztuką na pewno nie uczynię piękniejszą Matki Bożej, ale na pewno przyczynię się do Jej ozdobienia, bo jest już cała piękna, to najwyższy ideał doskonałości” – napisał mistrz złotnictwa z Crotone.

Prezentacja koron

Prezentacja nowych koron odbyła się dzień wcześniej – 27 lipca w jasnogórskim Arsenale na konferencji prasowej połączonej ze spotkaniem z ich twórcą Michele Affidato oraz fundatorami.

Prace nad projektami trwały w sumie 3 lata. Samo wykonanie koron zajęło 4 miesiące trudnej pracy.

Inicjatywę obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przybliżył o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. O akcjach „Żywa Korona Maryi” oraz „Selfie dla Maryi” opowiedział koordynator projektu o. Tomasz Tlałka. Konferencję prasową prowadzili rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki oraz Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

Finał jubileuszu

Główne uroczystości jubileuszowe 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, z udziałem przedstawicieli władz państwowych – rządu i parlamentu – oraz Episkopatu Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;